Çikolata kisti nedir? Rahim içi zarının vücudun farklı noktalarında ortaya çıkmasına halk arasında çikolata kisti adı verilmektedir. Rahimin içinde bulunan dokunun büyüyerek kiste dönüşmesi ve çikolata rengini alması nedeniyle bu isimle anılmaya başlamıştır. Bu hastalığın tıbbi ismi ise endometrioma olarak geçmektedir. Dokunun genellikle görüldüğü yerler ise şu şekildedir; fallop tüpleri, yumurtalıklar pelvis boşluğu, bağırsak ve idrar torbası. Adet dönemlerinde rahim zarında kanamalar meydana gelmektedir. Çikolata kistinin bulunduğu bölgede de bu kanamalar yaşanmaktadır. Ancak doğal olarak oluşan bir yapı olmadığı için rahatsızlığı yaşayan kişi yüksek düzeyde ağrı yaşayabilmektedir. Dolayısıyla sağlığı ve günlük yaşamı çok ciddi şekilde etkilediği için mutlaka doktora gidilerek kontrol yaptırılmalıdır.

Günümüzde birçok hastalığın neden ortaya çıktığı belirlenebilmektedir. Ancak çikolata kisti için bu durum geçerli değildir. Yapılan çalışmalarda genetik faktörlerin oldukça etkili olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca bağışıklık sisteminin düzgün çalışmadığı kişilerde de endometrioma görülme olasılığının fazla olduğu anlaşılmaktadır. Bunun dışında sezaryen olarak yapılan doğum da endomerium adı verilen hücrelerin vücudun farklı bir noktada tutunması durumunu tetikleyebilmektedir. Ek olarak Retrograd menstruasyon problemi yaşayan kadınlarda da bu kistin oluşma ihtimali yükselmektedir. Rahim içerisinden gelen kanın fallop tüplerini aşarak karın boşluğuna dolmasıyla meydana gelmektedir. Dolayısıyla çikolata kistinin oluşmasına zemin hazırlanmış olmaktadır. Bu sebeplerle alanında uzman doktorlara görüşülerek en hızlı şekilde tedavinin başlatılması hedeflenmelidir.

Çikolata kisti kimlerde olur

Çikolata kisti her 10 kadından birinde görülen ciddi bir rahatsızlık türüdür. Böyle bir sorun yaşadığını düşünen kişiler ise belirtilerini merak edebilmektedir. En belirgin özelliği oldukça yüksek şiddetli bir ağrı yaşatmasıdır. Normal adet döngüsü içerisinde ağrı yaşanması çoğu kadında normal kabul edilmektedir. Bu da durumdan şüphelenilmesinin önüne geçebilmektedir.  Ek olarak adet döngüsü boyunca tuvalete çıkılmasında da bu ağrılar şiddetini arttırabilmektedir. Bundan dolayı çok ağrılı geçen adet dönemleri yaşanıyorsa mutlaka bir doktor tarafından tedavi edilmekte fayda vardır. Bunun dışında cinsel ilişki sonrasında ortaya çıkan ve hemen geçmeyen ağrılar da belirtiler arasında yer almaktadır. Ayrıca hamilelik yaşayamayan ve durumla birlikte doktora başvuran kişilerde de çikolata kisti oluşumu tespit edilebilmektedir. 

İlginizi çekebilecek diğer makalemiz olan kadınlarda idrar kaçırma yazısını okuyabilirsiniz.

Tavsiye Edilen Yazılar

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir