LABİOPLASTİ (Estetik Vajen İç Dudak Küçültme Operasyonu)

LABİOPLASTİ AMELİYATI

Son yıllarda kadınlar tarafından sıkça tercih edilen estetik operasyonlar arasında labioplasti ilk sıralardadır. Labioplasti, labio minora estetiği ya da labio minoplasti olarak adlandıran bu işlemler, vajinanın dış kısmı olan vulvada yapılan bir çeşit toparlama işlemidir. Kimi zaman sadece estetik görünüm için, kimi zaman daha konforlu cinsel birliktelik için, kimi zaman kişide ciddi zorluk yaşattığı için tercih edilir. Bu işlemin yapılma alanı hem genital sistemi hem de bölgede yer alan boşaltım sistemi son kısmı olan üretral açıklığı kapsadığı için operasyon uzman hekimlerde planlanmalı ve yapılmalıdır. Hastanın ihtiyaç ve taleplerine göre bir operasyon şekillendirilmeli, doğru tekniklerle uygulanmalıdır. Bu sayede en kısa sürede iyileşme gözlenir. Kadın estetik operasyonları içinde giderek artan talep oranı olan labioplasti Mersin ilinde uzman kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarınca yapılan bir cerrahi işlemdir.

Labioplasti Nedir?

Kadınlar genital estetik hakkında araştırma yaparken ilk olarak “labioplasti ameliyatı nedir?” sorusunu sorarlar. Genital yapılardaki organları bilerek labioplasti cerrahisinin nasıl planlandığı anlaşılabilir. Kadın genital organları iç ve dış genital organlar olarak ayrılır. Dış genital organlar aşağıdakilerdir:

 • mons pubis
 • labirum minus (iç dudak)
 • labirum majus (dış dudak)
 • vestibüler bez
 • klitoris
 • perine
 • üretral açıklık
 • hymen (kızlık zarı)
 • perine

Labioplasti ameliyatları iç ve dış dudakları kapsayan bir operasyondur. Normal şartlarda, yani ayakta ya da oturur pozisyonda iç dudaklar dış dudakların içinde kalıp dışarıdan görünmezler. Dış dudaklar kıllı olan daha büyük yapıdaki organdır. Belli nedenlerle dudaklarda sarkma ve genişleme meydana gelebilir. Bu durumda oturma, yürüme, bisiklet sürme, koşma gibi günlük aktivitelerde bile iç dudaklar rahatsız edici hale gelebilir. Bu durumda iç dudaklar cerrahi bir işlemle küçültülerek dış dudakların içine alınır. Labirum minus yapısındaki bu estetik düzeltme işlemine labioplasti ameliyatı denir.

Labioplasti Neden Gerekir?

Her kadının vulva yapısı farklıdır. İç dudakların esnekliği ya da büyüklüğü de kişiden kişiye değişebilir. Bu nedenle bir vulvayı estetik açıdan güzel ya da çirkin diye nitelendirmek doğru olmaz. Bu cerrahi operasyonlarda da hastanın taleplerine göre işlem yapmak esastır. Dolayısıyla mersin labioplasti ameliyatı fiyatı ve uygulama şekli açısından hastaya özeldir ve uzman hekimce belirlenir. Labioplasti ameliyatı yapılması istendiğinde bazı şartlar aranır. Belli nedenlerle dudaklarda sarkma ve genişleme meydana gelebilir. Bu nedenlerde en sık gözlenenler şöyledir:

 • Doğumsal dudak sarkıklığı
 • Doğum yapıldıktan sonra meydana gelen defektler
 • Kilo alıp verince dudaklarda oluşan sarkma
 • Menopoz ile genital yapıda değişme

Yukarıda sayılan durumlar sonucunda oturma, yürüme, bisiklet sürme, koşma gibi günlük aktivitelerde bile iç dudaklar rahatsız edici hale gelebilir. Sadece fizikse rahatsızlık yanında pek çok neden de beraberinde olabilir.

 • Sarkık iç dudaklar nedeniyle cinsel ilişkide aşırı sürtünme ve his kaybı
 • Vajinal girişi kapaması nedeniyle koku ve enfeksiyon
 • Dudakların kapladığı hacmin artışıyla rahatsızlık hissi
 • Dar pantolon ve tayt giyerken rahat edememe
 • Dudakların büyüklüğü nedeniyle idrar yaparken sorun yaşama
 • Sarkma nedeniyle kişide özgüven kaybı ve kendi vücudunu beğenmeme durumu

Labioplasti yaptırmak isteyen hastaların en sık dile getirdiği şikayetler yukarıda sayıldığı gibidir ve bu durumlarda operasyon sadece genital estetik operasyonu olmaktan çıkar. Hastaya daha iyi bir konfor sunmak için de işlem yapılabilir ve buna göre planlanır.

Labioplasti Nasıl Yapılır?

İç dudaklarda sarkma ve büyüme sorunu yaşayan hastalar için ameliyat planlanır. Uzman bir jinekolog tarafından, steril bir klinik ortamında işlem gerçekleştirilir. Hastanı şikayetlerini gidermek amacıyla, iç dudaklardaki fazlalığın cerrahi olarak alınması ve iç dudakların dış dudaklar tarafından çevrelenmesini sağlamak operasyondaki ilk hedeftir. İşlem uzman bir jinekolog tarafından 30 ila 60 dakika içinde tamamlanır. Hastanın durumuna göre lokal ya da genel anestezi altında yapılacağından ağrı ya da acı hissi oluşmaz. Anca işlemden sonra bölgedeki hassasiyet nedeniyle oluşacak hafif ağrı için hekimin önerilerine uymak, verilen ilaçları almak önemlidir. Herhangi bir komplikasyon olmadığı sürece hasta aynı gün içinde taburcu edilebilir. Hastanın talebine göre çoklu doğumlar sonrasında vulvada meydana gelen kararmalar varsa vajina beyazlatma işlemi ile birlikte iç dudak sarkması da giderilebilir.

Labioplasti Sonrası Yapılması Gerekenler

Vajinal estetik operasyonları, uygulanma alanı nedeniyle kapalı ve minimum oranda hava alan bir bölgeyi kapsar. İşlemden sonra tam iyileşme sürecine kadar hastanın dikkat ederek bu süreci geçirmesi, hekim tavsiyelerine uyması gerekir. Mersin labioplasti uygulamalarında uzman doktorları barındıran önemli şehirlerdendir. Ameliyat öncesinde doktor seçimi kadar ameliyat sonrasında da verilen hekim tavsiyelerine uyulması iyileşme sürecini hızlandırır. Bu dönemde aşağıdaki konulara dikkat edilmesi gerekir:

 • Genital ve anal temizlik önemlidir. Normalde de dikkat edilmesi gerektiği gibi önden arkaya temizlik yapılması gerekir.
 • Operasyondan sonra en az 1 ay cinsel ilişkiye girilmemelidir.
 • Duşun küvet yerine ayakta yapılması tavsiye edilir.
 • Bisiklet, at binme gibi bölgeye travma yaratacak sporlardan kaçınılmalıdır.
 • Ani gerilme ve kas hareketi gerektiren sporlar yapılmamalıdır.
 • Enfeksiyon riski nedeniyle hamama, havuza, jakuziye, denize girilmemelidir.
 • İşlem bölgesi kuru ve temiz tutulmalıdır.
 • İşlemden sonra ilk 3 gün duş alınmamalıdır.

Labioplastide Merak Edilenler

Hekim operasyon sonrası anestezi geçtikten sonra ağrı kesici ve antibiyotik reçete edebilir. Bu gibi hastanın durumuna göre reçete edilecek ilaçlar söylendiği gibi alınmalıdır. Ameliyat sonrası dikişlerin alınması gerekmez. Dikişler 3-4 hafta içinde erir. İşlem için 18 yaşını geçmiş olmak ve labioplasti açısından herhangi bir engeli olmamak yeteridir. Operasyon hymen yani kızlık zarı dokusuna zarar vermez. Benzer şekilde menopoz gibi hormonal değişimler de etkilemez. Ancak adet döneminde enfeksiyon riskine karşı labioplasti planlanmamalıdır. Ameliyattan sonra birkaç gün lekelenme şeklinde kanama normaldir, ancak artan kanama miktarı durumunda hekime danışılması gerekir.

Labioplasti ameliyatı Mersin gibi büyük şehirlerde uzman jinekolog ve plastik cerrahlar tarafından uygulanır. Her hastanın genital yapısı ve dudak şekli farklıdır. Ameliyat hastaları taleplerine göre uzman hekim muayenesi ile şekillenmelidir. Bu nedenle hastaya özel işlem ve fiyat skalası oluşur.

Eğer sizin de vajinal estetik operasyonları, labioplasti fiyat ve jinekolog muayenesi için merak ettikleriniz varsa kliniğimize ulaşabilirsiniz.

Günümüzde kadınların dış genital organlarının görünümünü beğenmemeleri, bu bölgenin estetik operasyonlarını gündeme getirmiştir. Normalde genel kanı; vajen dış dudaklarının iç dudaklarını tamamen örtmesi gerektirdiğidir.

Vajen iç dudaklarının büyük, geniş, kahverengi olduğunu düşünen kadınlar cinsel açıdan özgüvenlerini kaybedebilirler. Ayrıca iç dudakların büyüklüğü durumunda dar kıyafet ve mayo giyime, bisiklete binme ve oturma gibi günlük aktivitelerde rahatsızlık hissedebilirler. Ayrıca cinsel ilişki sırasında ağrı ve acı oluşabilir. Özellikle genç kızlarda iç dudak büyüklüğüne bağlı hijyen açısından problemler yaşayabilirler. Sık tekrarlayan enfeksiyonlar, iç çamaşıra sürtünmeye bağlı kızarıklık ve tahriş olma sıkıntısı yaşayabilirler. Oysa bu durumdan 30-40 dakikalık estetik cerrahi operasyonla kurtulmak mümkündür.

Labioplasti ( vajen iç dudak küçültme operasyonu) hastaya uygunluk durumuna göre genel ya da lokal anestezi altında uygulanabilir. Hastalar 5-6 gün gibi kısa bir sürede günlük aktivitelerine dönebilirler. Dikişlerin alınmasına gerek yoktur. 2-3 haftada kendiliğinden erir. Genç kızlara rahatlıkla uygulanabilir. Çünkü operasyonun kızlık zarıyla ilgisi yoktur. Operasyon normal doğuma engel değildir. Hastanın durumu ve isteğine göre tecrübeli hekimler tarafından yapılırsa hem estetik hem de işlevsel açıdan sonuçlar yüz güldürücüdür.

Detaylı bilgi ve fiyat almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.