Mersin Kürtaj 

Mersin kürtaj veya daha doğru tabirle küretaj genel anlamda rahim içerisindeki embriyonun tıbbı yöntemlerle alınması işlemidir.
Tıbbi literatürde gebelik sonlandırma, gebelik terminasyonu yada dilatasyon-küretaj olarakta geçer. Halk arasında küretaj (kürtaj) kürtaş, kurtaş, kortaj yada çocuk aldırma gibi tabirlerle ifade edilir.
Küretaj aslında bir anlamda tüm rahim içinin temizlenmesidir. Mesela hamile olmayıp uzamış, anormal adet kanamaları ile başvuran hastalarda da hem tanı hem tedavi amacıyla küretaj tekniği kullanılmaktadır.
Kürtaj mersin istenmeyen gebeliğin sonlandırılması için yapılacağı gibi, istenen ama sağlıksız olduğu tespit edilen gebeliğin sonlandırılması içinde yapılır. Bu sebeple mersin kürtaj da sizlere her konuda yardımcı olmak için buradayız.

Kürtaj Hangi Durumlarda Yapılır?

Bebeğin kalp atımının durması, gebelikte sakıncalı ilaç kullanımı veya yüksek doz radyasyon maruziyeti gibi durumlarda, boş gebelik gibi embriyo oluşumunun hiç görülmediği durumlarda yada gebeliğin devamının annenin hayatını tehlikeye atacağı durumlarda da kürtaj gerekliği doğar.

Çocuk aldırma haricinde kürtaj Mersin işlemi rahim kalınlaşması olan kadınlarda, rahim kanseri tanısı koymak için biyopsi yapılması gerektiğinde ve anormal vajinal kanama ile gelen hastalarda kanamayı durdurmak ve doku tanısı elde etmek içinde yapılır.

Yasal Kürtaj Haftası

Gebelik tahliyesi amacı ile yapılan kürtajlarda yasal sınır son adet tarihinden itibaren 10 hafta ile sınırlıdır.

10. haftanın üzerinde isteğe bağlı gebelik sonlandırma ülkemizde yasal değildir. Ancak bebekte saptanmış ağır bir sakatlık varlığında yada gebeliğin devamının annenin hayatını tehlikeye atacağı durumlarda sağlık kurulu kararı ile gebelik sonlandırılır. 10. haftanın üzerinde kürtaj yapılırsa buna illegal kürtaj denir.

Kürtaj Nasıl Yapılır?

Kürtaj operasyonu önceden küret adı verilen sert metal aletlerle yapılırdır. Bu aletlerle rahim içi kazınırdı, zaten kürtaj kelimesinin anlamı kazımak demektir. Ancak bu yöntemle rahim aşırı kazınmaya bağlı iç duvarda zedelenme, yapışma riski ve rahimin delinme riski daha yüksek olduğu için şimdilerde kullanılmamaktadır. Kürtaj mersin olarak tecrübelerimiz sayesinde güvenilir ve titizlikle kürtaj işlemi yapmaktayız. 

Vakumlu Kürtaj

Günümüzde Mersin kürtaj daha çok vakum aspirasyon yöntemi kullanılarak yapılmaktadır. Bu teknik küret yöntemine göre çok daha az zarar verici bir yöntemdir.

Vakum aspirasyonla kürtaj tekniğinde tek kullanımlık steril kanüller ile rahim ağzından rahim içine girilir ve negatif basınç sağlayan karmen adı verilen enjektör ile gebelik materyali çekilir. Bu işlem içerde doku kalmadığından emin olunana kadar kürtaj Mersin (kliniğimizde ultrason) eşliğinde tekrarlanır ve yaklaşık 5-6 dakika sürer.

Mersin Kürtaj Fiyatları

Kürtaj fiyatları hakkında bilgi almak isteyen kişiler çoğunlukla kürtaj fiyatları ortalama ve Mersin kürtaj fiyatları gibi birçok terimler ile karşılaşmaktadır. Ortalama kürtaj fiyatları ya da birçok kürtaj operasyonları için fiyatların net bir şekilde belirlenmesi söz konusu değildir. Kürtaj fiyatlarının net olarak belirlenebilmesi için jinekolojik muayene olmak gerekir. Muayene sonrası yapılacak olan işlem türü belirlendikten sonra kürtaj fiyatları net olarak ortaya çıkmaktadır.