Vajinoplasti (Estetik Vajen Daraltma Ameliyatı)

Doğum sayısının fazla olması, iri bebek doğurma, doğumda yırtılma olması ve usulüne uygun dikilmemesi, yaşın ilerlemesi ile beraber vajinada elastikiyet kaybı, doğum sonrası dikişlerde açılma olması vajende genişlemeye sebep olur.

Vajinadaki genişleme ile beraber idrar torbası vajinaya doğru sarkabilir. İdrar torbasındaki sarkma idrar kaçırma ve sıkışma gibi problemleri de beraberinde getirebilir. Vajinal genişlemeye bağlı enfeksiyonlara yatkınlık, ilişkide kuruluk, ilişki sırasında rahatsız edici ses gelmesi, cinsel hazda azalma ve ağrıya yol açabilir.

Vajinal genişleme ve buna bağlı cinsel problemlerin varlığında 30-40 dakikalık cerrahi operasyon ya da lazer ile vajinayı daraltmak mümkündür. Cerrahi operasyondan 3-4 hafta sonrasına kadar cinsel ilişkiden uzak durmak gerekir. Lazer ile cerrahi sıkılaşma yapılacaksa bir hafta cinsel perhiz yeterlidir.

Lazerle vajinal daraltma,  anestezi gerektirmeyen ağrısız bir işlemdir.

Uygulama sonrasında hemen günlük hayatınıza dönebilirsiniz.

Vajina Daraltma Nedir?

Vajinoplasti; vajinalarda bulunan dokuların genişlemesi, esneklikte azalma ya da gevşeme gibi birçok şikayeti olan kadınlara vajinanın toplanması amacıyla yapılan vajina sıkılaştırma ameliyatıdır. Estetik ameliyatlarından öte daha çok kişinin azalan işlevselliğini geri kazanması amacıyla da yapılmaktadır. 

Özellikle kadın ve erkek arasında oluşan cinsel hazda azalma ve his kaybı gibi nedenlerden bu ameliyata başvurulmaktadır. 

Mersin vajinoplasti

Vajinanın daraltılma ameliyatına vajinal yeniden yapılandırma ya da vajinal daraltıcı operasyonu gibi isimler verilmektedir. Kadınlar için önem arz eden bu ameliyatı profesyonel ve daha önceden deneyimli olan doktorlar tarafından yapılması gerekmektedir. Mersin vajina daraltma kapsamında çok fazla sayıda profesyonel jinekolog bulunmaktadır. 

Vajina Daraltma Ameliyatı Yapılma Nedenleri

Birçok farklı nedenlere bağlı olarak kadınlar vajina daraltma ameliyatı yaptırmaktadır. Vajina daraltmaya neden olan faktörler çoğu zaman doğuştan ortaya çıkarken, çoğu zaman kadınların çok fazla doğum yapması gibi farklı faktörlerden dolayı da ortaya çıkabilmektedir. Genel olarak vajina daraltma ameliyat nedenleri şu şekilde sıralanabilmektedir;

  • İdrar torbasında oluşan sarkmalar: Genital organ sarkmaları sonucunda kadınlarda özgüven problemleri ortaya çıkabilmektedir. Ancak idrar torbasında oluşan sarkmalar vajinal daraltma ameliyatı esnasında düzeltilebilecek faktörlerdendir.
  • Vajinada genişlik: Kadınlarda bir süre sonra vajinanın gelişmesi ortaya çıkabilmektedir. Bu ise cinsel isteği ve cinsel özgüveni azaltmaktadır. Ancak vajina daraltma ameliyatı sonucunda bu sorun ortadan kalkabilmektedir.
  • Sıklıkla oluşan vajinal enfeksiyonlar: Doğum sonrasında açılan, yırtılan vajina ağızları nedeniyle enfeksiyon kapma olasılığı da yükselmektedir.
  • Vajinadan gelen sesler: Cinsellik sırasında bollaşan, genişleyen vajinalarda hoş olmayan sesler çıkabilmektedir.
  • Cinsel ilişkide zevk alamama: Vajinanın dokusu genişledikçe cinsel ilişkide haz alamama sorunları da ortaya çıkabilmektedir. Ancak vajinoplasti ameliyat sonrasında vajina daraltılarak bu sorun ortadan kalkabilmektedir. 

Vajina Daraltma Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Vajina daraltma ameliyatı öncesi genital bölgenin durumu incelenmektedir. Sarkma, genişleme gibi durumlar söz konusu ise vajina daraltma ameliyatı kararı verilir. Vajina daraltma ameliyatlarına sedasyon, lokal anestezi eşlik etmektedir. Genel olarak ameliyatlar 45 dakika ila 1 saat arası sürebilmektedir.

Vajinanın girişinden başlayarak 6-7 cm kadar vajinanın içine ilerlenmektedir. Bu cm’ler ise daha iyi sonuçlar vermektedir. Vajina içerisinden fazla olan dokular çıkartılır. Dokuların çıkartılması sonrasında emilebilen ameliyat dikiş ipleri ile daraltma işlemi gerçekleştirilir. Eğer idrar torbasında ya da barsak kısmında sarkma durumu söz konusu ise levator kas dokusu yaklaştırma işleminde yapılmaktadır. Mersin vajinoplasti olarak tecrübelerimiz sayesinde vajinanın tamamına kadar daraltma işlemi yapmaktayız. Bilinmesi gerekir ki 1-2 ya da 3 cm olarak daraltılan vajinalar çiftler arasında yeterli gelmeyebilmektedir. 

Vajina Daraltma Ameliyatı Sonrasında Vajinada Genişleme Söz Konusu Mudur? 

Vajinalar genellikle doğumlardan sonra genişlemektedir. Eğer doğum travmatik ve sorunlu süreçten geçtiyse genişlemede artış görmekte mümkündür. Bunun yanı sıra yaşın ilerlemesi ya da kötü beslenme, sigara-alkol kullanımına bağlı olarak da bağ dokusunda zayıflama oluşmaktadır. Bağ dokusunun zayıflaması sonucunda ise vajinalarda sarkma olabilmektedir. 

Annenin normal doğum değil de sezaryen doğum yapsa bile vajinada genişleme olmaktadır. Vajinanın genişlemesinin diğer nedenleri ise sık, sık cinsel ilişki, jinekolojik müdaheleler de sebep olabilmektedir. Peki, vajina sonrasında vajinada genişleme söz konusu mudur? 

Vajina ameliyatı sonrası genişleme söz konusu değildir. Ancak anne hamile kalıp normal doğum yaparsa yeniden genişleme meydana gelebilmektedir.

Vajina Daraltma Fiyatları

Her ameliyatta olduğu gibi vajina daraltma ameliyatının fiyatlarını; ameliyatın olacağı hastane, sağlık merkezi ve ameliyatı yapacak doktor gibi birçok unsur kapsamaktadır. Vajina daraltma Mersin kapsamında bulunan fiyatlar çok yüksek olmamaktadır.