Tüp Bağlama Ameliyatı

Kadında hamileliğin gerçekleşmesi için kadındaki yumurtanın erkekten gelen spermle fallop tüplerinde karşılaşması ve döllenmenin gerçekleşmesi gerekmektedir. Tüp ligasyonu, tubal sterilizasyon (kısırlaştırma) gibi isimlerle de adlandırılan tüp bağlama ameliyatı, sperm ve yumurtanın birleşmesini engellemek için yapılan cerrahi bir işlem ve bir doğum kontrol yöntemidir.

Genel olarak Mersin tüp bağlatma ameliyatı tüplerin bağlanması kalıcı bir doğum yöntemi olarak sınıflandırılır. Bu nedenle sonradan çocuk doğurma isteği ortaya çıktığında tüplerin açılarak durumun normale döndürülmesi her zaman mümkün olamamaktadır. Tüp bağlatma işlemi yaptırmadan önce bunun göz önünde bulundurulması gerekmektedir.

Kadınlarda Tüplerin Bağlanması Nasıl Yapılır?

Tüp ligasyonunda çeşitli farklı yöntemler kullanılabilmektedir. Yapılış şekillerine bakıldığında laparoskopik ve açık ameliyat olarak iki temel şekilde sınıflandırma yapılabilir.

Tüp bağlama ameliyatı laparoskopik işlemi ile karın ve göbek bölgesinde açılan küçük deliklerden girilerek kamera ve gerekli aletlerle yapılabilir. Operasyon yaklaşık 15-20 dakika kadar sürer. Bu yöntemle kesi olmayacağı için iyileşme genelde daha kolaydır, ağrı daha azdır ve durumların çoğunda hastanede yatış gerekli değildir.

Mini laparotomi denilen bir başka teknikte ise tüplerin bağlanması kasıktan açılan 3-5 cm’lik yatay bir kesiden kordonlara ulaşılmasıyla yapılır. Kesi küçüktür ve iyileşme kolaydır. Genellikle Mersin tüp bağlatma ameliyatı, hastanede 1 günlük yatmadan sonra hastanın taburcu edilmesi mümkündür. Kilosu fazla olan kadınlarda, daha önceden işlemi engelleyebilecek bir cerrahi operasyon geçirmiş kişilerde ve endometriozis geçmişi olanlarda tercih edilmeyebilir.

Tüp ligasyonu (bağlanması) etraflarına bir plastik halka geçirilmesi, tüplerin uçlarının çıkarılması, tüpün yakılıp ortasının kesilmesi veya tüp ortasından bir parçanın çıkartılarak kalan uç kısımların bağlanması (Pomeroy usulü tubal ligasyon) şeklinde yapılabilir.

Bu yöntemler doğumdan sonra veya sezaryen doğum esnasında yapılabilmektedir.

Tüp Bağlatma İşlemini Kimler Yaptırabilir?

Tüp bağlama ameliyatı özellikle ailesini tamamlamış ve bundan sonra çocuk yapmayı düşünmeyen çiftlere tüp bağlatılması yöntemi önerilebilir. Ayrıca olası bir hamilelik durumunda hayati tehlikesi olabilecek ve bu yüzden de hamile kalması kesinlikle istenmeyen kadınlara Mersin tüp bağlatma ameliyatı da uygulanabilir. Daha çok 30 yaşını geçmiş kadınlarda uygulanmaktadır. Çünkü yukarıda da belirtildiği üzere geri dönüşü çok zor olan bir doğum kontrol yöntemidir. Tüplerin tekrar açılması için yapılan “tubal reanastamoz” ameliyatı oldukça güç bir operasyondur.

Tüp Bağlatılması Kimler İçin Uygun Değildir?

Ailesini tamamlamamış ve çocuk sahibi olmayı düşünenlere, genelde 30 yaşın altındaki kadınlara ve herhangi bir sebeple o anda düşünülmese bile ileride çocuk sahibi olmak isteyebilecek kişilere tüp ligasyonu tavsiye edilmez.

Kadınlarda Tüplerin Bağlanması Operasyonunun Avantajları ve Etkinliği

Mersin tüp bağlatma ameliyatı olduktan sonra kadınlarda %100’e yakın bir koruma sağlanabilir. Bu yüzden de uygun bireylerde en avantajlı koruma yöntemlerinden biridir. Başarısız bir işlem riski yaklaşık olarak %0,4’tür. Bunun dışında tüp bağlama ameliyatı, zararları, yan etkileri yoktur. Doğum kontrolü hemen başlar ve ömür boyunca da sürer. Bu nedenle bireylerin cinsel hayatlarını olumlu yönde etkilemesi mümkündür.

 

Kadınlarda Tüplerin Bağlanmasının Dezavantajları

Mersin tüp bağlatma ameliyatı en büyük dezavantajı geri dönüşünün oldukça zor hatta bazen imkansız olması ve kalıcı bir doğum kontrol yöntemi olmasıdır.

Kadınlarda Tüplerin Bağlanması Operasyonunun Riskleri Nelerdir?

Diğer cerrahi yöntemlerde olduğu gibi enfeksiyon, yakın bölgelerde organ hasarlanması ve anesteziye bağlı olarak bir takım riskler vardır. Ancak dikkatli ve düzgün bir şekilde gerçekleştirilen bir operasyonda, bu riskler oldukça düşüktür.

Tüp Bağlatma Yöntemi ve Menopoz

Tüp bağlama ameliyatı adet döngüsünü bozabileceğine, erken menopoza sebebiyet verebileceğine ya da cinsel sıkıntılara ve ağrılara sebep olabileceğine dair yanlış bir takım söylentiler bulunmaktadır. Düzgün ve uygun tekniklerle yapılmış bir işlemde, bu olumsuzlukların hiçbirinin görülmesi beklenemez. Bu nedenle bu konularda endişe etmek yersizdir. Tüplerin bağlanması işleminin herhangi bir yan etkisi görülmemektedir.

Tüp Bağlatma Ameliyatı Yapan Doktorlar

Kadınlarda tüp bağlama ameliyatı kesinlikle uzman ve deneyimli bir doktor ekibinin gerçekleştirmesi işlemin sorunsuz gerçekleşmesi ve başarılı olması açısından gereklidir.

Tüp Bağlatma Ameliyatı Fiyatları

Yukarıda da belirtildiği üzere bir takım farklı tekniklerle Mersin tüp bağlatma ameliyatı mümkündür. Bu nedenle tüp bağlatma operasyonu fiyatları değişkenlik gösterebilmektedir.