GENİTAL SİĞİL TEDAVİSİ

Bir diğer adı kondilom olan genital siğiller (kondilomlar) genellikle cinsel temas yolları ile bulaşan Human Papillomavirus’ün (HPV) HPV Tip 6 ve HPV Tip 11 olarak isimlendirilen spesifik tiplerinden kaynaklı et renginde meydana gelen oluşumlara verilen isimdir. Genital siğiller cinsel birleşme dışında yalnızca cilt temaslı durumlarda geçebilmektedirler. Bu nedenden dolayı prezervatif (kondom) kullanımı bulaşma riskini azaltmakla beraber bu durumu tamamen engelleyememektedir. Kondilomlar, kadınlarda genel olarak dış genital organların üstünde ya da anüs çevresinde ortaya çıkmaktadırlar. Nadiren görülmekle birlikte genital siğiller vajina içerisinde ve rahim ağzının (serviks) üzerinde de ortaya çıkabilmektedirler. Meydana gelen et şeklindeki bu siğil kitleleri mikroskop ile tanımlanabilecek şekilde küçük olabilecekleri gibi birden fazla sayıda siğilin bir araya gelmesiyle karnıbahar benzeri bir oluşum gösterecek biçimde büyük bir yapı da oluşturabilmektedirler. Genital siğiller ortaya çıktıkları bölgelerde yanma, kaşıntı ya da ağrı şeklinde kendilerini belli edebilmektedirler.

Genital siğiller kişide yaratabileceği fiziksel rahatsızlıklarla beraber psikolojik ve kozmetik sorunlara da neden olmaktadır. Bu sebepten dolayı genital siğillerin yani kondilomların tedavisi ertelenmemeli, bu durum fark edildiğinde vakit geçirmeden uzman bir hekime müracaat edilmelidir. Aksi takdirde siğillerin bulunduğu alandan vücuttaki diğer alanlara doğru üremesi ve yayılımı oldukça hızlı bir şekilde gerçekleşmektedir.

Genital Siğil Bulaşıcı mıdır?

Evet. Genital siğiller cinsel ilişki yoluyla partnere bulaşır. Genital siğile neden olan HPV virüsü oldukça yüksek oranlı bulaşma riskine sahip bir virüstür ve hatta herhangi bir cinsel birleşme olmasa dahi sadece genital bölgelerin birbirine yakın teması neticesinde, hatta umumi tuvaletlerden bile bulaşabilmektedirler. HPV’nin açılımı “Human papilloma virus”dür. Human papilloma virüsü cinsel yaşantının en aktik olduğu dönemler olan 18 ile 25 yaş arasındaki bireylerde daha sık görülmektedir.

Günümüzde Human Papilloma Virus’ünün (HPV) 120’den fazla çeşidi bulunmaktadır. Bunların arasından 40’dan fazlası ise cinsel yollarla bulaşmaktadır. Dünya genelinde genital lezyonlarda en fazla tespit edilen türler 6, 11, 16 ve 18’dir. Bunlarla beraber en aktif olarak tespit edilmes 15 civarında HPV virüsü tipi mevcuttur.

Genital siğillerin yani kondilomların görüntüleri tipiktir ve genel olarak kolay bir biçimde tanınabilmektedirler. Kesin tanı için siğilden alınan biyopsinin patolojik incelemeye gönderilmesi gerekmektedir. Sonuçlar çıktığında olumsuz ise insanlar internetten genital siğil tedavisi fiyatlarını aramaya başlıyor.

Genital Siğil Tedavisi Nasıl Yapılır?

Genital siğil tedavisinde, oluşan siğillerin cerrahi yöntemler ile bulundukları alandan çıkarılması, koter vasıtasıyla siğillerin yakılması, kriyoterapi ile dondurulması, lazer ya da krem şeklindeki çeşitli ilaçlarla tedavi edilmesi yöntemlerinden biri ya da birden fazlası bir arada kullanılabilmektedir. Gebelik durumlarında ise kriyoterapi ve gebelik açısından herhangi bir sakınca içermeyen çeşitli ilaçlar ile tedavi gerçekleştirilebilmektedir. Ayrıca genital siğilin eksizyon (cerrahi) veya lazerle tedavi ile alınmasıyla birlikte genital siğile sebep olan HPV virüsüne karşı ilaçlar kullanılabilir. Bu konuda doktorunuz doğru tedaviyi önerecektir.

 

Lazerle Genital Siğil Tedavisi Yapılabilir mi?

Evet, lazerle genital siğil tedavisi yapılmaktadır. Genital siğil tedavisinde kullanılacak yöntem kadın doğum uzmanı doktorunuz tarafından belirlenmelidir. Genital siğil ameliyatı basit bir işlem olup; koterizasyon ile, basit minimal cerrahi bir girişimle veya lazer sistemleri ile yapılabilmektedir. Genital siğil ameliyatı olmadan önce doktorunuz tarafından gerekli tetkikler ve analizler yapılacaktır.

Genital Siğile Karşı Önlemler;

Genital siğil oluşumuna karşı alınabilecek en etkili yöntem tek eşli bir yaşam sürdürmek ve birden fazla partner ile cinsel ilişkiden kaçınmaktır. Şayet birden fazla partner ile cinsel ilişkide bulunulacaksa prezervatif kullanmak diğer tüm cinsel yolla bulaşan hastalıklarda olduğu gibi kondülomların bulaşmasında en etkili yoldur. Ancak bununla beraber siğiller kondomun kapladığı alanların dışarısında da bulunabileceğinden, prezervatif kullanımı her zaman %100 etkili olmayabilir. Genital siğillere karşı önlem amacıyla en sık kullanılan yöntemlerden biri de HPV aşısıdır. Ancak bu konuda bilinçli kullanım önemlidir, ancak uzman hekiminizin reçete etmesiyle kullanmalısınız.

Kondilomların (Genital Siğillerin) Varlığında Doğum Nasıl Gerçekleşmelidir?

Doğum kanalını, vajen içerisini ve rahmin ağzını kapatacak kadar büyük durumda olan siğiller ile doğum esnasında kanayabilecek durumdaki siğillerde sezaryen doğum tercih edilmektedir. Genital bölgedeki küçük ve az miktardaki kondilomların varlığında ise nadir de olsa bunların bebeğe geçme riski bulunmaktadır. Bu durumda bebekte juvenil laringeal papillomatozis adı verilen hastalığa (bebeğin solunum yollarında papilom oluşumu) neden olma riski bulunmaktadır. Gerek normal doğumlarda, gerekse de sezaryen doğumlarda bebekte bu hastalığa nadiren de olsa rastlanmış olup, sezaryen doğumun hastalığın bulaşma riskini ortadan kaldırıp kaldırmayacağı henüz netlik kazanmış bir konu değildir.

Genital Siğiller Kansere Dönüşebilir mi veya Kanser Yapabilir mi?

Hayır. Genital siğillere sebep olan HPV virüs tipleri düşük risk sınıfında yer alırlar, kansere sebep olma gibi bir özellikleri yoktur.

Genital siğil tedavisi kadınlarda görülebilmektedir. Genellikle genital siğil tedavileri kadın doğum uzmanları tarafından yapılmaktadır. Genital siğillerin kadın doğum uzmanları tarafından yapılmasında sakınca yoktur.

Genital Siğil Ameliyatı Fiyatları Neye Göre Değişebilir?

Genital siğil tedavisi fiyatları uygulamanın yapılacağı şehire göre değişkenlik gösterebilir. Örneğin Mersin genital siğil tedavisi fiyatları ile İstanbul fiyatlarının farklı olması gibi. Bunun dışında siğillerin durumu hastadan hastaya değişebileceğinden dolayı net bir fiyat belirtmek doğru olmayacaktır. Kadın genital siğil tedavisi de farklı olabilir. Ayrıca tedavinin hangi yöntemle yapılacağı da ücretlere etki edebilir. Lazerle genital siğil tedavisi ile genital siğil ameliyatı fiyatları farklı olması gibi.