Polip Belirtileri,Tedavisi ve Ameliyatı 

“Polip nedir?” sorusuna cevap vericek olursak; polip aslında tümor olarak adlandırılmaktadır. Vücudun çeşitli dokularında yer alabilir. Özellikle rahim, bağırsak ve burun gibi yerlerde görülmektedir. Sağlık açısından tehdit oluşturur ve müdahale edilmesi şarttır. Bulunduğu yerde ki dokuya, bölgede köklendiği yerde iyi huylu da çıkabilmektedir. Fakat kötü huylu olması halinde kanser olma riskinin de yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Cerrahi operasyon uzman doktor tarafından karar verilerek yapılmaktadır. Bazı durumlarda ise cerrahi müdahaleye gerek kalmadan tedavi edilebilmektedir.

Rahim İçi Polip Belirtileri Nelerdir?

Polipler herhangi bir nedene, belirtiye gerek duymayabilir. Direk olarak teşhis edilmesi zordur. Küçük polipler sağlığınızı etkilemediği zaman dikkat edilmez ve teşhis için gecikmeler olabilir. Fakat iş hayatınızda, günlük yaşamınızda etki edecek dereceye geldiğinde kontrol altına alınması uzman tarafından incelenmesi şarttır.

Rahim ve rahim içinde oluşan poliplerin belirtileri şunlardır:

Cinsel ilişki sırasında kanama
İlişki sırasında yaşanan ağrı
Düzensiz adet sorunu
Normalden uzun süre adet günü
Hamile kalamama

Polip Tedavisi

Boyutlarına göre incelendikten sonra cerrahi müdahale gerektirebilir. Günümüzde tedavi için çeşitli uygulamalar mevcuttur. Özellikle doktora başvurmadan çevreden duyulan yöntemlerin kullanılması poliplerde iyileştirme yerine farklı sağlık sorunlarına yol açabilir. Cerrahi olarak alınması ise polipektomi olarak geçmektedir. ( endoskopik işlem )

Rahim içi poliplerde tedavi edilmesi için cerrahi müdahale dışında tedaviler mümkündür. Polip, hormonal değişimlere sebebiyet verdiği için ilaç kullanımı ile düzene sokulabilir. İlaç kullanımı devamlı olarak genelde önerilmemektedir. İlac bırakıldığı zaman polip oluşumu direk gözlemlenir.

Polip Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Hastanede yapılan işlem sonrasında kalmanız gerekmez. Gün içinde cerrahi müdahaleden sonra taburcu edilirsiniz. Rahim içinde yapılan polip ameliyatında lokal anestezi uygulanmaktadır.

Polipler Alınmazsa Ne Olur?

2 cm ve üzeri olan polipler risk grubundadır. Alınmadığı takdirde ise düşük, kısırlık olabilmektedir.

Yaşadığınız sorun ve belirtiler var ise iletişim sayfamızda yer alan numaralardan bize ulaşabilir, bilgi alabilirsiniz. Poliplerin ertelenmemesi tedavi edilmesi kesinlikle şarttır. Diğer makalemiz olan Smear testi nedir blogumuza göz atabilirsiniz.

Tavsiye Edilen Yazılar

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir