Genital siğil belirtileri Siğiller tür ve göründükleri yere bağlı şekilde, farklı boyut, biçim ve renklerde meydana gelir. Ancak ana hatlarıyla yuvarlak, kaba dokulu, kahverengi ya da sarımsı yapıdadır.

Her ne kadar siğil genellikle ayaklarda, ellerde ve yüzde görülse de genital bölgede de rastlanabilir. HOV olarak da adlandırılan Human Papilloma Virüsü, cinsel ilişki ya da temas ardından bulaşan viral bir hastalıktır.

Genital siğil belirtileri hem erkeklerde hem de kadınlarda görülebilir. Bunlar deride açık ya da koyu kahverengi kabarcıklar, kimi zaman lekeler şeklindedir. Bazen tek bazen de yan yana görülebilir. Bazı durumlarda ise et beni olarak düşünülebilir. Cinsel ilişki esnasında kanamaya sebep olabileceği gibi kaşıntıları beraberinde getirebilir.

Genital Siğil Belirtileri Nelerdir?

Genital siğil tedavi edilmezse ne olur? Bu durum tedavi edilmezse yaşamı olumuz etkileyecektir. Bunun yanı sıra kadınlarda ilerledikçe rahim ağzı kanserine yol açabilir. Bu nedenle belirtilerin bilinmesi, hemen doktora gidilmesi gerekir.

Genital siğiller toplu iğne başı büyüklüğünde, pürtüklü ve kabarcıklı yapıdadır. Cinsel ilişki esnasında hafif kanamalar meydana gelebilir. Genel olarak ağrı veya acıya sebep olmasa da kaşıntılara neden olabilir.

Erkeklerde idrar yaparken, idrarın çatallarak çıkması bir belirti olabilir. Ayrıca şu gibi belirtiler de sayılabilir;

  1. İlişki esnasında meydana gelen kanamalar, genital siğili gösterebilir.
  2. Lezyonla beraber ağrılar, genital siğil gösterebilir.
  3. Genital bölgede kaşıntı ve rahatsızlık, siğili gösterebilir.
  4. Genital bölgede yer alan derinin kabarık olması, lezyonlar belirti olabilir.

Genital siğil belirtileri bulunuyorsa, en kısa sürede doktora gidilmelidir.

Genital Siğil Belirtileri

Genital Siğil Neden Oluşur?

Genital siğil hangi yollarla bulaşır, nedenleri nelerdir büyük bir önem taşır. Zira böylece gerekli önlemleri almanız, dikkatli olmanız mümkündür. Ana hatlarıyla bunlar şöyle sayılabilir;

  1. Birden fazla bireyle, korunmadan cinsel ilişki yaşamak
  2. Cinsel temasla bulaşan enfeksiyonun mevcut olması
  3. Genç yaşta cinsel yaşama başlamak
  4. Bağışıklık sistemini baskılayan ilaçların alınması

Genital siğil belirtileri kadar bunların da farkında olmak, en başta yakalanmamak için önlem almanıza yardımcı olacaktır. Günümüzde 200 üzeri HPV türü bilinmektedir. Ancak sadece 40 tane türü genital siğil oluşturur. Sıklıkla HPV 6 ve 11 türleri gözlemlenmektedir.

Genital Siğil Nasıl Anlaşılır?

Genital siğilin tedavi edilmesi için sadece genital siğil belirtileri yeterli değildir. Bunun haricinde tanı ve teşhis yöntemleri uygulanarak kesin olarak varlığı belirlenir. Kadınlarda bunlar, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanlarının yaptığı muayene ile fark edilebilir. Eğer gözle görülmeyen bir alandaysa pelvik muayene gerekebilir.

Muayene sırasında siğillerin belirgin olması amacıyla, asit bazlı çözelti kullanılabilir. Bunun dışında tanıyı netleştirmek amacıyla ek çözümlere de gidilebilir. Tanı konulduktan sonra cerrahi olarak alınması, koter ve lazerle yakılması ya da kriyoterapi ile dondurulması gibi çözümlere gidilir.

Tavsiye Edilen Yazılar

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir