Yumurtalık Kisti Nedir?

İçi bir sıvı ile dolu olan bu kesecikler, genel olarak yumurtalıkların yüzeyinde ve iç kısımlarında yer alırlar. Bu keselerin oluşum durumları birbirlerinden farklılık gösterebilir. Yumurtaların gelişim göstererek atıldığı yapı üzerinden oluşabileceği gibi rahmin iç kısmını tamamen kaplayan endometrium adı verilen yapıdan ya da yumurtanın kendisinden de direkt olarak oluşabilmektedir.

Yumurtalık kistlerinin içerisinde yer alan dokular bazı durumlarda farklılık gösterebilir. Bu kistlerin içerisinde saç, kemik, berrak görünümlü bir sıvı, çikolatanın akışkan haline benzeyen bir sıva ya da diş, kemik ve buna benzer yapılar bulunabilmektedir. Çok farklı çeşitlerden oluşan bu kistlere karşı erken bir tanımlama ile önlem alınmalıdır. Mersin kadın doğum doktorları olarak bu tanımlamalar konusunda başarılı bir çalışma yürütülmektedir. Kadın doğum Mersin adresine gelmeyi ve tedavi hakkında daha detaylı bilgi almayı unutmayın. Yapılacak olan tedavi yöntemleri, sahip olduğunuz kistin çeşidine ve büyüklüğüne göre değişiklik göstermektedir.

Yumurtalık Kisti Neden Olur?

Yumurtalıklarda oluşan kistlerin oluşum sebepleri farklılık gösterebilmektedir. Genel olarak sebepleri şu şekilde sıralanır:

  • Genetik sebeplerden dolayı oluşan kistler
  • Hormonal dengesizlik sonrası oluşan kistler
  • Yağ bezlerinde var olan fonksiyon bozuklukları
  • Gelişim bozuklukları

Sol Yumurtalık Kisti Belirtileri

Sol yumurtalı kisti belirtileri, farklı aşamalardan oluşan faktörlere sahiptir. Eğer bulimia adı verilen bir yeme sorununuz ya da rahim kısmının dışında yer alan uterus dokusunun normal olmayan bir büyüme seviyesine sahip olduğu anlamına gelen endometriozis şikayetiniz var ise yüksek ihtimalle sol yumurtalık kistine sahipsinizdir. Pelvik inflamatur şikayeti olan ve doğurganlık ilacı kullananlarda yine bu risk grubuna girerler. Kadın doğum doktoru Mersin adresi ile görüşerek bu belirtiler hakkında daha detaylı bir bilgi alabilirsiniz.

Sağ Yumurtalık Kisti Belirtileri

Sağ yumurtalık kistlerinin belirtileri, sol yumurtalık kistlerinin belirtileri ile çok benzerdir. Farklı olan tek nokta, apandistin altında yer alan sağ yumurtalık kistlerinin apse yapma ihtimalinin bulunmasıdır. Bu sebeple de dikkatli olunması gerekir.

Yumurtalık Kisti Belirtileri

Yumurtalık kisti belirtileri, yoğun bir şekilde yaşanılan karın ağrıları, kasın bölgesinde yaşanan ağrılar ya da karın kısmımızın alt bölgesinde hissedilen baskı hissiyatıdır. Bunun yanında, endometrioma adı verilen rahatsızlıkta yumurtalık kistleri için bir belirti olabilir. Bu gibi belirtiler sonrasında Mersin de en iyi kadın doğum doktoru olan kişiler ile görüşebilir ve erken bir planlama ile önleminizi alabilirsiniz.

Yumurtalık Kisti Bacakta Ağrı Yapar mı?

Yumurtalık kistleri, yalnızca cinsel ilişki sırasında bacaklarda ağrı yapmaktadır. Normal günlük yaşantınızda bacaklarda ağrı görülmez.

Yumurtalık Kisti Adetle Nasıl Atılır?

Kadınların yumurtlama dönemleri içerisinde var olan kistin iç kısmına kan akışı olmaktadır. Bu esnada eğer kişi gebe ise progesteron adlı hormonu salgılar. Ancak bu dönem içerisinde kişi gebe değilse kist adet kanaması ile beraber dışarıya atılır.

Yumurtalık Kisti Gaz Yapar mı?

Yumurtalık kistleri, gaz yaparak mide üzerinde şişkinlik oluşturabilmektedir. Bu gibi durumlar sonrasında Mersin kadın hastalıkları uzmanı ile görüşerek hastalığın varlığı hakkında bir muayene yaptırabilirsiniz.

Yumurtalık Kisti Ameliyatı

Günümüzde yumurtalık kistlerine ameliyat ile müdahale edebilmek mümkündür. Bu ameliyatların gerçekleşebilmesi için kişilerde bazı rahatsızlıklar görülmelidir. Bu rahatsızlıklar şu şekildedir:

  • Kist üzerinde şiddetli bir şekilde ağrı hissetmek
  • Kistin yırtılması sonrasında gerçekleşen kanama
  • Over tansiyonu adı verilen durumun gerçekleşmesi
  • Oluşan over kistinin kötü huylu bir kist olmuş olması

Açık ya da kapalı olarak yapılan bu ameliyat, kişinin yumurtalığında yer alan kistin yumurtaya herhangi bir zarar vermeden çıkarılması ameliyatıdır. Mersin kadın doğum doktoru ile görüşerek bu ameliyat hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Yumurtalı Kisti Tedavi

Yumurtalık kistleri, genel olarak basit kistler halinde ortaya çıkmaktadır. Zararsız bir şekilde olan türleri olduğu gibi bazı kistlerin zararlı olabilme ihtimali de vardır. Tedavi yöntemleri, bu farklılığa göre değişmektedir. Eğer kişinin yaşadığı ağrı dayanılmaz bir boyutta ise ameliyata alınarak kistin güvenli bir şekilde çıkartılması sağlanır. Eğer dayanılır bir seviyede ise genel olarak en başta antibiyotik yardımları ile tedavi edilmeye çalışılır. Mersin kadın doğum doktor ile görüşerek bu tedavi şekilleri hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Sol Yumurtalık Kisti

Yumurta keseleri, yumurtaları serbest bırakmak için açılma işlemi görür. Ancak bu işlem görülemediği zamanlarda kese içerisinde bir sıvı toplanır ve büyüyerek kistleri oluşturur. Sol yumurtalık kistleri, en sık karşılaşılan kistler arasındadır.

Sağ Yumurtalık Kisti

Bu kistlerin boyutları genel olarak 5 santimetreden daha kısadır. Karşılaşılan kistlerin geneli iyi huylu olsa da bazılarının kötü huylu olabilme ihtimali de vardır. Kötü huylu kanserlere dikkat edilmesi ve erken bir zamanda tedavi edilmesi gerekir. Sağ yumurtalık kistlerinizi muayene ettirerek önlem almayı unutmayın.

Yumurtalık Kisti Ağrı Yapar mı?

Yumurtalık kistleri, bazı durumlar gerçekleştiği zaman şiddetli ağrı yapabilmektedir. Bu durumlar var olan kistin aşırı derecede büyümesi ya da yırtılması durumlarıdır. Bunun yanında, overde kist boyutlarının büyümesi ve yumurtalıkların üzerinde apselerin oluşması da yine bu ağrıların oluşmasına sebebiyet vermektedir.

Yumurtalık Kisti Kilo Yapar mı?

Yumurtalık kistlerinin var olması, vücut üzerinde olumsuz etkiler yaratarak hem insulin direncinin bozulmasını hem de bunun akabinde kilo alınmasını tetikler. Yumurtalık kistine sahipseniz bu gibi durumlara dikkat ederek kilo almamaya özen gösterebilirsiniz.

Yumurtalık Kisti Bel Ağrısı Yapar mı?

Yumurtalık kistleri, normal yaşantı içerisinde bel ağrısı yapmamaktadır. Bu bel ağrıları, genel olarak cinsel ilişkiye girildiği sıralarda ortaya çıkmakta ve hastayı rahatsız etmektedir.

Yumurtalık Kisti Olan Hamile Kalabilir mi?

Yumurtalık kistleri genel olarak hamileliğe engel bir durum değildir. Ancak bu kistler her iki yumurtalığı da kapsayarak hareket ederse hamilelik durumunu da olumsuz etkileyebilir. Bu durumun akabinde kişilerin gebe kalmasında güçlük çekildiği görülmektedir.