Vajina daraltma diğer adıyla vajinoplasti, vajinada meydana gelen genişleme, esnekliğin kaybolmuş olması, kasların gevşemesi nedeniyle yapılan cerrahi bir işlemdir. Bu işlemle vajina yeniden toparlanır ve sıkılaşması sağlanır. Böylece vajina daraltılmış olur.

Vajina Daraltma Operasyonu Neden Yapılır?

Vajinanın esnekliğini bozulmasına, genişlemesine veya gevşemesine neden olan birçok etmen vardır. Bu nedenle vajinoplasti işlemine ihtiyaç duyulmaktadır. Vajina daraltma işlemine ihtiyaç duyulan ve sık görülen durumları şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Doğum sonrası oluşan vajina genişlemesi: Genellikle zor doğum yapan kadınlarda ve sık doğum yapan kişilerde oluşabilen bu durum, vajinoplasti ile düzeltilebilmektedir.
  • Yaşlanma nedeniyle vajina yapısının bozulması: Genellikle menopoz sonrası görülebilen bu durumlarda, yaşlanma sebebiyle kas ve dokuların yapıları bozulur ve vajina elastik yapısını kaybeder.
  • Genetik yapımı: Bazı kişilerde genetik olarak vajina geniş ya da gevşek bir yapıda olabilir. Bu da doğum yapmamış ya da henüz genç kişilerde de vajinoplastiye ihtiyaç duyulabileceğini gösterir.
  • Bölgenin hasar görmesi ya da daha önce operasyon geçirmiş olması: Yaşanan bazı olaylar sonrasında da vajinoplastiye ihtiyaç duyulabilir.

Yukarıda sayılan durumlarda vajinoplasti yani vajina daraltma işlemi yapmak gerekir. Bu işlem kişinin hayat kalitesini arttıracaktır.

Vajina Daraltma İşleminin Önemi

Çoğu zaman vajina estetiği olarak da adlandırılan vajinoplasti, aslında sağlık açısıdan da oldukça önemli bir yerde durmaktadır. Amaç sadece estetik bir görüntü sağlamak değildir. Bu ve bunun yanında pek çok durum için gerekliliği söz konusudur. Aşağıda sayılan durumlardan ötürü vajinoplasti oldukça önemli bir yerde durmaktadır:

  • Kişinin özgüveninin yerine gelmesi: Vajinanın gevşek ve genişlemiş olması, psikolojik olarak da kişiyi olumsuz yönde etkileyebilir.
  • Kaliteli bir cinsel deneyim: Gevşek ve geniş bir vajina, kişinin cinsel ilişkiden aldığı hazzı çok büyük oranda düşürür. Bu hem kişinin kendisi hem de partneri için olumsuz bir durum olacaktır. Bu nedenle yapılacak daraltma işlemi, iki tarafın da daha mutlu olmasını sağlayabilmektedir.
  • Sağlıklı bir vajina: Geniş bir vajina, enfeksiyon riskini arttıran bir durumdur. Bu nedenle yapılacak işlem, kişinin sağlığına da olumlu yönde katkı sağlar.
  • Genel sağlık: Geniş ve gevşek vajina eğer toparlanıp daraltılmazsa ilerleyen yaşlarda, idrar kaçırma, barsak sarkmaları, rahim sarkması gibi sıkıntılı durumlara da yol açabilir. Bu nedenle zamanında yapılacak müdahale, büyük sıkıntıların önüne geçmekte oldukça önem taşımaktadır.

Vajina Daraltma İşlemi Nasıl Yapılır?

Bu işlemler, genel olarak cerrahi müdahale ile yapılmaktadır. Yaklaşık olarak 1 saat süren operasyonların nasıl olacağı ve ne kadar süreceği aslında kişiden kişiye değişebilmektedir. Vajinanın ne kadar genişlediği, vajina sıkılığın ne kadar bozulmuş olduğu ve kişinin yaşı gibi etmenler operasyonun durumunu etkileyen faktörlerdendir.

Kişi, vajina daraltma işlemi için ilk olarak doktor tarafından detaylı bir şekilde muayene edilmeli, gerekli tetkikler yapılmalı, durum uzman tarafından analiz edilmelidir. Sonrasında cerrahi işlemin nasıl olacağına karar verilir.

Genel olarak bu tür işlemlerde fazlalık olan dokular kesilerek çıkartılır, kalan kısım, birbirine yaklaştırılır ve dikilir. Dikişleri aldırmak için tekrar bir işleme gerek yoktur, çünkü dikişlerde kullanılan malzemeler kendiliğinden eriyerek yok olur.

Kişiler operasyon sonrasında tekrar değerlendirilir ve genel olarak gün içerisinde taburcu olabilirler. Ancak operasyon geçiren kişiler, işlemden sonra hijyenlerine daha fazla özen göstermeliler ve kontrollerini kesinlikle ihmal etmeliler.

Bu konuda daha detaylı bilgi almak ve muayene olmak için Mersin Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olan Op. Dr. Özgü Keskin Yılmaz’a ulaşabilirsiniz.

Detaylı bilgi için https://ozgukeskinyilmaz.com/mersin-vajinoplasti-vajinal-daraltma/ sayfasını ziyaret ediniz.

Tavsiye Edilen Yazılar

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir