Kızlık zarı dikimi, diğer adıyla himenoplasti cerrahi bir müdahale ilezarın yenilenmesi işlemidir. Geleneksel toplumlarda, bazı kişiler için önem verilen bakirelik statüsüne yeniden erişimi sağlar. Diğer yandan tıpta himen adı verilen kızlık zarı, vajinayı enfeksiyonlardan koruyan bir işleve de sahiptir.

Kızlık zarı, kişiden kişiye göre farklı yapılara sahiptir. Kimi insanda daha esnek yapıda görülürken, kiminde daha kalın bir yapıdadır. Bu nedenle bazı kişilerde kızlık zarı kolay yırtılmaz, bazı kişilerde ise daha çabuk yırtılır. Bazı kişilerde ise kızlık zarı doğuştan yoktur. Yine de toplum tarafından makul bulunan durum, kişinin evlenmeden önce himenin yırtık olmamasıdır. Bu nedenle pek çok kişi, kızlık zarı dikimi için doktorlara başvurur.

Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Yapılır?

Kızlık zarı dikimi, genellikle cerrahi bir müdahale ile yapılmaktadır. Uygulama kişinin isteğine bağlı olarak farklılıklar gösterebilir. Kişi kalıcı zar isterse farklı, geçici zar isterse farklı yöntemler izlenebiliyor. Bu durum işlemin süresine de etki ediyor. Genel uygulama yöntemi ise aşağıdaki adımları takip ederek uygulanmaktadır:

 • Öncelikle operasyon geçirecek kişiye anestezi uygulanır. Bazı durumlarda bu lokal anestezi de olabilir.
 • İşlem için üretilmiş özel iplikler kullanılmaktadır.
 • Operasyon genel olarak yaklaşık 30 dakika kadar sürmektedir.
 • Yapılan dikim işlemi, eski kızlık zarının onarımı şeklinde olmamaktadır, vajina duvarlarında bulunan ince tabakalar dikilerek yeni bir zar yaratılmaktadır.
 • Bu yeni kızlık zarı, bir sonraki cinsel ilişkiye kadar canlı ve sağlam kalma özelliğine sahiptir.
 • İşlem tamamlandıktan sonra rutin hayatınıza devam edebilirsiniz.

Pek çok insan, evlilik öncesinde bu dikimi tercih edebilir. Kişilerin kızlık zarının yırtılması, isteyerek ya da kazara gerçekleşebiliyor. Bu tür durumlarda dikim işlemi için uzman bir doktora giderek bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Kızlık Zarı Dikimi İşleminden Sonra Bakım

Kızlık zarı dikimi, büyük bir operasyon değildir. Yaklaşık olarak yarım saat sürecek bir operasyon sonrasında gündelik işlerinize geri dönmeniz mümkün. Ancak yine dikkat edilmesi gereken durumlar söz konusudur. Bu operasyondan sonra dikkat etmeniz gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Doktorunuzun size reçete ettiği ilaçları kullanın. Genelde doktorunuz, size kullanmanız için antiseptik bir solüsyon verecektir. Bu solüsyonu, doktorun size tarif ettiği ve önerdiği şekilde kullanmaya özen gösterin.
 • Aynı solüsyonu tuvalet sonrasında da kullanmanızda fayda var.
 • Bu işlemden sonra hareketlerinize de dikkat etmeniz önemli. Abartılı ve zorlayıcı hareketlerden bir süre uzak kalın. Dikim işlemi olan bölgenin fazla zorlanmamasına özen gösterin. Bununla birlikte günlük işlerinizi yapmanızda hiçbir sakınca yoktur.
 • Bunlarla birlikte tuvalet ve sonrası için gerekli hijyen ve bakımda daha özenli olmak gerekiyor.

Kızlık Zarı Dikimi İşleminden Sonra Tuvalet

Bu operasyonu geçirdikten sonra, günlük hayatınıza kolayca dönebilirsiniz, ancak tuvalet konusunda daha dikkatli olmanız gerekiyor. İşte tuvalette dikkat etmeniz gereken önemli noktalar:

 • Tuvalet sonrası yapacağınız temizlik işleminin mutlaka önden arkaya doğru yapmalısınız. Arkadan öne doğru yapılan temizlik, makatta bulunan bakterileri vajinaya taşır ve enfeksiyon riskini arttırır.
 • Temizlik esnasında ılık su kullanmak önemlidir. Aşırı sıcak veya soğuk su zarar verebilir.
 • Tuvalet sonrası vajinanızı iyi kurulamalı, nemli bırakmamalısınız.
 • Dışkılama esnasında fazla ıkınmamalısınız. Bu durum dikişlere zarar verebilir.
 • Kabızlığa karşı beslenmenize özen göstermeniz gerekir. Bu yüzden bol sıvı alın, lifli beslenin.
 • Tuvalet kağıdı seçerken yumuşak ve kaliteli olanları tercih edin. Bu hem cildinizi tahrişten korur, hem de hijyeni daha kolay sağlar.

Siz de kızlık zarı dikimi konusunda bilgi almak isterseniz veya bu işlemi yaptırmayı düşünüyorsanız Op. Dr. Özgü Keskin Yılmaz’dan randevu alabilirsiniz.

 Detaylı bilgi için https://ozgukeskinyilmaz.com/mersin-hymenoplasti-kizlik-zari-onarimi/ sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Tavsiye Edilen Yazılar

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir