Genital Bölge Beyazlatma İşlemi Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kadınlarda değişik sebepler nedeniyle genital bölgede bulunan ten renginde koyulaşma, esmerleşme, siyahlaşma ve genital kararma gibi bazı belirgin can sıkıcı durumlar hiç beklenmedik bir andan ortaya çıkabilmektedir. Son yıllarda sıklıkla uygulanan lazer ile renk açma tedavileri sayesinde esmerleşmiş ve kararmış genital bölgeye ağartma ve beyazlatma işlemi yapılabilmektedir.

Genital bölgeye ve etrafına her ne kadar bazı farklı kimyasal peeling ve farklı cilt soyma tedavileri sıklıkla uygulanabiliyor olsa da lazer ile Genital bölge beyazlatma – renk açmaişlemlerinin başarısı diğer tüm işlemlerden çok daha yüksektir. Genital bölge beyazlatma – renk açmalabial whitening’ (pudenda bleaching) olarak da nitelendirilmektedir.

Lazer yöntemi ile renk açıcı işlemler üzeri tüy ile kaplı olan, dış tarafta kalan büyük dudaklara (büyük dudaklar – labia majora) uygulanmaktadır. Büyük dudaklara uygulanan işlemin yanı sıra renk koyulaşmasının olduğu makad (anüs) ve kasığın çevresine de bu uygulama yapılabilmektedir.

İşlem uygulandıktan sonra genital alanda kızarma, daha sonrasında ise cildin soyulması ednasında geçici kararmalar yaşanabilir. Alttan çıkan canlı ve yeni cilt dokusunda görülecek olan renk daha açık olacaktır. Çok nadir olarak işlem sonrasında hafif düzeyde su toplanması durumu da yaşanabilir. İşlemden hemen sonra doktorunuzun verecek olduğu ilaçları ve kremleri düzenli olarak kullanmanız, genital bölgenizin daha çabuk iyileşmesine yardımcı olacaktır. İşlemden hemen sonra çalışmaya dönmenizde de herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Solaryuma girmeniz ya da güneşlenmeniz ise kesinlikle önerilmez.

Genital Bölge Neden Esmerleşir ve Kararır?

Genital bölge esmerleşmesinde ya da kararmasında ki en büyük sebep bu dokudaki bulunan estrojen hormonu oldukça yoğun olmasıdır. Estrojen hormonu, güneş ışığı etkisi ile genital bölgede renk esmerleşmesini yani koyulaşmasını sağlayan ‘melanosit’ hücrelerini harekete geçirmektedir. Melanosit (renk pigmenti) hücreleri de ‘melanin’ hormonunu salgılayarak genital bölgede renk kararmasına sebep olmaktadır.

Her ne kadar genital bölgenin üstünde yer alan tüyler ve giysiler ile kapatılsa da, güneşin ultraviyole ışınları nedeni ile bu bölgeye ulaşması son derece basittir. Diğer bir yandan doğum kontrol ve gebelik haplarını da kullanan kadınlarda artmış estrojen hormonu nedeni ile genital alanda renk koyulaşmasına esmerleşme sebep olabilir.

İlerleyen yaşlar da genital bölgede ki esmerleşme sebepleri arasında yer almaktadır. Genital bölge epilasyonu nedeni ile genital bölgede renk kararması oluşabilir.

Böbrek üstü bezlerinin gereğinden gazla çalışması (cushing hastalığı), polikistik over sendromu, düzenli ya da düzensiz kullanılan bazı hormon ilaçları, genital bölgeye sürülen bazı kimyasal ya da bitkisel ilaçlar ve kremler, genital bölgeye uygulanan bazı cerrahi işlemler, ailesel ve ırksal yatkınlık da genital bölgenin renk kararmasında ki diğer nedenler arasındadır.

Genital Bölge Renk Koyulaşmasının Ne Tür Zararları Bulunmaktadır?

Genital bölgede renk koyulaşmasının yani kararmasının fiziksel olarak herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Estetik görünüm kaygıları ve psikolojik rahatsızlıklar haricinde herhangi bir sıkıntı oluşmamaktadır. Genellikle bu ameliyatı tercih eden ve yaptıran kadınlardaki en büyük sebep ise estetik kaygılardır.

Çünkü kadınların birçoğu kendilerini eski görünümleri ya da diğer kadınların genital bölgeleri ile sürekli bir şekilde kıyaslamaktadır. Detayına bakacak olursak her türlü estetik kaygıların altında yatan düşünce birbirine oldukça benzerdir: ‘İnsanlar kıyaslayarak düşünürler ve buna bağlı yaşarlar’.

Genital Bölge Rengi Nasıl Açılır?

Genital bölgeye sürülen krem ve ilaçlar, cilt soymaya yönelik işlemler ve kimyasal peeling ile birlikte asit uygulamaları ‘epidermis’ ismi verilen cildin üst bölgesinin dökülmesi sağlanarak, cilde belli bir süre ile parlaklık kazandırılabilmektedir. Lakin hiç bir işlemde sonuçlar tamamen kalıcı olmaz. Diğer bir taraftan ise bu tür uygulamaların genital bölgenin cilt dokusu üzerine belirli zararlı etkileri de olabilmektedir. Bu nedenle işini bilen yani profesyonel bir doktor tarafından işlemin uygulanması önemlidir.

Genital Beyazlatma Lazer Tedavisi İle Nasıl Yapılmaktadır?

Genital bölge beyazlatma – renk açma işlemi çeşitli cilt soyma işlemleri, kremler kimyasal peeling ile birlikte asit uygulamaları yapılabilmektedir. Lakin bu işlemler sadece derinin üst katmanının üzerinde etkili olmaktadır. Bu sebeple genital renk açtırma yani beyazlatma tedavisi kalıcı olmamaktadır. Lazer ile yapılan tedavilerde genital bölgede ki derinin alt kısmına yani bir nevi derinin derinlerine indirildiği için renk açtırma tedavisi çok daha fazla etkili ve kalıcı şekildedir. Genital renk açtırma lazer tedavisi için er yag lazer ve karbondioksit lazer kullanılmaktadır. Tedavilerde yaygın bir şekilde kullanılan ise alet ise karbondioksit lazerdir.

Lazer tedavisi uygulanmadan hemen önce bölgeye lokal anestezik nitelikte kremler uygulanmaktadır. Acı eşiği oldukça düşük olan kişiler için ise hafif uyku getiren sedasyon anestezi kullanabilmektedir. Renk açtırma tedavisi, ortalama olarak 15 ila 40 dakika arasında sürmektedir. Bu tedavi sayesinde lazerin ısı verici etkisi kullanılmaktadır.  Epidermis ismi verilen cildin üst katmanının soyulması bu şekilde sağlanmaktır. Cilt soyulduktan hemen sonra yerine daha parlak, pembemsi ve canlı bir cildin gelmesi sağlanmaktadır. Genital renk açtırma lazer tedavisi çoğunlukla tek seans şeklinde uygulanmaktadır. Bazı durumlarda ise birden fazla seans ile uygulanması gerekebilir.

Daha fazla detaylı bilgi almak için https://ozgukeskinyilmaz.com/mersin-lazerle-genital-bolge-beyazlatma/ sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Tavsiye Edilen Yazılar

1 Yorum


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir