Vajinoplasti ya da bilinen adıyla genital estetik yapılan normal doğumlar, cinsel ilişki sıklığı, kürtaj gibi jinekolojik müdahaleler, ilerleyen yaş, kişinin genetik olarak bağ dokusunun zayıf olması ve pelvik taban egzersizlerinin yapılmamış olması gibi nedenlerle genişlemiş ve hasar görmüş vajen dokusunun elastikiyetinin tekrar kazandırılması amacıyla gerçekleştirilen bir operasyondur.

Ameliyatın gerekliliği hastanın şikayetleri ve basit jinekolojik değerlendirmelerle saptanabilir;

Cinsel ilişkide his kaybı ve zevk alamama, vajina ağzının geniş görünmesi, orgazmın zorlaşması, hava kaçırma hissi, ilişki esnasında vajinadan gelen hoş olmayan sesler hastaların en genel başvuru sebepleridir. Operasyon sırasında kızlık zarı dikimi, iç dudak estetiği, idrar torbası ve bağırsak sarkmaları, idrar kaçırma problemleri ve doğum dikiş izleri de eş zamanlı olarak düzeltilebilmektedir.

Vajina daraltma ameliyatları kişinin daha sonra yapacağı normal doğumlar için engel teşkil etmemekle beraber gebe kalma ve gebelik sürecini de etkilemez. Hijyenik nedenlerle ve kişinin kendini rahat hissetmesi adına adet dönemleri dışında gerçekleştirilir.

Vajina daraltmak için vajenin yan duvarlarından ya da vajinanin arka duvarından mukoza eksizyonu yani mukoza çıkarımı tercih edilebilir. Çeşitli yağ enjeksiyonu uygulamaları ile tariflenen yan duvarlar ve vajina girişi sıkılaştırılabilir. Bu iki yöntem haricinde, kişi bu uygulama için uygun nitelikte bir hasta ise lazer uygulamaları da yapılabilir. Bu işlem herhangi bir zamanda ya da gevşemeye neden olan doğumdan 6 ila 9 ay sonrasında gerçekleştirilebilir. Lazer uygulamalarının diğer yöntemlerden farkı ise ameliyatsız gerçekleştirilmesi, senede bir kez tekrar gerekliliği ve bu uygulamaların belli bir santime kadar sıkılaştırma etkinliğinin olmasıdır. Operasyonlar lokal veya genel anestezi altında yapılır.

Vajina Daraltma Ameliyatı Öncesi ve Sonrası Süreç Nasıl İşler?

Ameliyatların ortalama süresi 45 dakika-1 saat kadardır. Hastalar birkaç saat dinlendikten sonra günlük yaşam aktivitelerine dönebilirken iyileşme süreci genel olarak 4 ile 6 hafta arasında değişiklik gösterebilir. Operasyon esnasında ve sonrasında yapılan uyuşturucu ilaçlar sayesinde de hastalar hiçbir ağrı çekmezler.

  • Vajinoplasti ameliyatı öncesi kan sulandırıcı ilaç kullanılıyorsa bu konuda hekim mutlaka bilgilendirilmeli, eğer gerekli görülürse ilaca ara verilmelidir. Operasyona 3 gün kala bitki çayı tüketiminin, kan sulandırma ihtimali olan ek gıda takviyelerinin ve ağrı kesicilerin alınması da durdurulmalıdır. Ameliyattan bir gün önce genital bölge tıraşının özenle yapılması, bölgesel uyuşturma (lokal anestezi) uygulanacaksa tok, sedasyon (hafif uyku) ya da genel anestezi yapılacaksa en az 6 saatlik aç karınla gelinmesi gerekmektedir.
  • Genelde işlemden bir gün sonra başlayan ve birkaç gün sürebilen hafif sızlamalar kullanılan ağrı kesiciler ile rahatça tolere edilebilmektedir. İlk günlerde makat etrafına yayılan baskı tipi ağrılar ve sızıntı şeklindeki kanamalar da normal olmakla beraber hastaları rahatsız etmeyecek düzeydedir.
  • Operasyon sonrası uzun süreli oturmalardan, tayt gibi fazla sıkı giysi kullanımından uzak durulması tavsiye edilir. Batikonlu yıkama suyu hazırlanarak bölgenin günde 3-4 kez antiseptik ile yıkanması iyileşmeyi hızlandıracaktır.
  • Operasyondan üç gün sonra küvete oturmadan, ayakta ve kısa süreli duş alınabilir.
  • Vajina daraltma ameliyatından sonra pansumanların düzenli bir şekilde yapılması, önceden reçete edilen ağrı kesici ve antibiyotik ilaçların düzenli olarak kullanılması, kişisel hijyen ve tuvalet temizliğine dikkat edilmesi gerekmektedir.
  • Yine ameliyattan sonra birkaç hafta süreyle kabız olunmaması önerilir. Bunun için lifli besinlerin tercih edilmesi, özellikle vitamin, protein ve mineral içeriği yüksek gıdalar ile beslenilmesi yara iyileşmesi açısından önemlidir.
  • Ameliyat sonrası önerilmişse buz kalıbı ile kompresyon işlemi yara iyileşme sürecini hızlandıracak; ağrı, kanama, ödem (şişlik) ve rahatsızlıkları azaltacaktır. Bir ay süreyle deniz veya havuza girilmesi mikrop kapma olasılığı göz önüne alınarak önerilmez. Cinsel ilişkinin de bir buçuk ay gibi bir süre ertelenmesi gerekmektedir.
  • Ameliyattan sonraki ilk cinsel birleşme sırasında “lubrikan” olarak adlandırılan kayganlaştırıcıların kullanılması yarar sağlayacaktır. Bu ilişki esnasında hafif acı hatta kanamalar olabilmektedir. Beklenenden fazla miktarda kanama olması durumunda doktorunuzla görüşmelisiniz. Yapılması önerilen “pelvik taban egzersizleri (Kegel egzersizleri)” nin uygulanması da uzun vadede fayda sağlayacaktır.
  • Ameliyatlardan sonra eşlerin cinsel ilişkiden aldıkları zevk artmakla beraber, doğum nedeniyle perine yırtıklarına sahip kadınların yaşadığı sık vajinal enfeksiyonlarda da başarı sağlanmaktadır.

Vajina Daraltma Ameliyatından Sonra Tekrar Genişler Mi?

Vajen daraltma operasyonu ameliyat ile gerçekleştiyse normal doğum yapılmadığı sürece tekrar genişleme gözlenmez. Değişen hormonlara ve yaşa bağlı genişlemeler ise yok denecek kadar azdır.

Fakat lazer uygulamaları tercih edilmişse bu sıkılığın süresi ortalama bir yıldır ve işlem her yıl tekrarlanmalıdır.

Daha fazla detaylı bilgi almak için https://ozgukeskinyilmaz.com/mersin-vajinoplasti-vajinal-daraltma/ sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Tavsiye Edilen Yazılar

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir