Genital Bölge Estetiği Nasıl Yapılır?

Kadınlar için estetik olanları bulmak ve kendi vücudunda da estetik olanı sağlamak çok önemlidir. Estetik bir görsel erkekler için de önemli olsa da kadın vücudunun doğada daha fazla yansıması olduğundan, bu konuya verilen önem daha farklıdır. Kadınlar kendi vücudunda da beğenmediği yerleri değiştirmek ya da düzeltmek isterler. Bu noktada yüzden genital bölgeye kadar hastaların isteklerine göre şekillenen estetik işlemler uygulanır. Genital bölge estetiği de son zamanların artan talep oranıyla çeşitlenen estetik işlemlerine verilen genel isimdir. Genital estetik işlemi her kadının istediği şekilde, genital bölge yapısıyla planlanan bir cerrahi işlemdir. Genellikle labioplasti olarak anılır, ancak labioplasti estetik işlemler içinde bir operasyon şeklidir. Genital bölge estetiği labioplasti ile sınırlı değildir. Genital bölge ile ilgili diğer estetik operasyonları ve labioplasti ameliyatı Mersin gibi büyük şehirlerde uygulanan cerrahi işlemlerdir.

Genital Bölge Estetiği Nedir?

Hem kadın vücudunda hem de erkek vücudunda doğuştan olan ya da yaşa bağlı bozulmalar olabilir. Bu durum normaldir ve estetik operasyonları ile düzeltilmesi mümkündür. Kadınlarda meydana gelen genital bölge değişimi daha sık görülür. Gebelik, doğum ve menopoz döneminde vücut elastikiyetini sağlayan eşey hormonların minimum düzeye inmesi ile kadınlarda oluşan sarkma, yıpranma, renk değişmeleri, deri katlantıları gibi defektlar daha sık olur. Genital bölge estetiği kadın genital organlarını kapsayan, yaşam konforunu azaltan ya da estetik görüntüye engel olan durumların değiştirilmesi ve düzeltilmesine olanak verir. Genital estetik operasyonlarını yapan kadın doğum doktoru Mersin gibi Türkiye’nin önde gelen illerinde hizmet verir.

Genital Bölge Estetiği Neden Yapılır?

Estetik işlemleri, düşünülenin aksine her zaman görüntüyü iyileştirmek için yapılmaz. Kişinin istediği yapıda, kendine ve partnerine güzel görünecek bir genital bölge sahibi olmak istemesi genellikle sık olan taleplerdendir. Ancak genital bölge düzeltme işlemlerinde hastanın hayat konforunu ciddi şekilde etkileyen sebepler de olabilir. Bunlar Mersin kadın doğum kliniklerine başvuru nedenidir:

 • Dar kıyafetler giyildiğinde ön genital bölgedeki pubis kemiğin hacimli yapısının kötü bir görüntüye neden olması ve kişinin kendi bedeninde büyük kıyafet ve iç çamaşırı tercih etmesi
 • Dış dudaklarda ya da iç dudaklarda sarkma nedeniyle sürtünme yaşanması ve yürürken bile olan acı hissi
 • Dudaklarda büyüme nedeniyle cinsel ilişkide penisin sürtünmesi ile oluşan orgazm olamama hali
 • Vajina genişlemesi ya da vajinanın geniş olması nedeniyle cinsel ilişkide his kaybı
 • Bikini ve iç çamaşırından belli olan sarkık iç dudaklar
 • Dudaklardaki hipertofik durumun klitoris üzerine katlantı oluşturmasıyla cinsel ilişkide zevk alamama
 • Doğum sonrası oluşan dudak sarkmaları
 • Doğum ile meydana gelen vajina yırtılması
 • Ağda, jilet kullanımı ile genital bölgede kararma

Genital Bölge Estetiği Çeşitleri Nelerdir?

Genital bölge estetik işlemleri hastanın durumuna ve istenen işleme göre çeşitlenir. Bazı işlemlerde lokal anestezi tercih edilirken, bazı işlemler daha uzun süren cerrahi operasyon olduğu için genel anestezi altında yapılır. En sık yapılan genital bölge estetiği şunlardır:

Labioplasti: İç dudalar (labrum minus) ve dış dudaklar (labrum majus) yapısında sarkma ve büyüme olabilir. Cerrahi kesi ile bu dudaklar küçültülür. İç dudakların dış dudakları kapatması ya da dış dudaklardaki büyümenin dışarıdan belli olması sorununun önüne geçilir.

Vajinoplasti: Çeşitli nedenlerle vajinal açıklıkta genişleme olabilir ya da vajina açıklık doğuştan geniş olabilir. Son zamanlarda lazerle de yapılan bu işlemde vajinal açıklık daraltılır.

Vajina beyazlatma: Vajina beyazlatma işlemi aslında mons pubis, iç ve dış dudaklarda ya da perineal alanda yapılan bir işlemdir. Hastanın genital bölgesine lokal anestezi ile yoğun lazer ışıkları verilir. Yaklaşık 1 ay sonra belirgin renk açılması gözlenir.

Perinoplasti: Özellikle doğumda oluşan makat ile vajinal açıklık arası yırtılma kişide ciddi konfor bozukluğu yaşatır. bu durum tuvalet ihtiyacını giderememe nedeni bile olabilir. Vajina ile makat arası perineum denen alanda düzeltme işlemi perineoplastidir.

Hoodoplasti: Vulvada klitoris üzerindeki deri katlantıları cinsel ilişkide orgazm sorunu olabilir. Bu bölgedeki fazla dokuyu alarak yapılan işlemde herhangi bir iz kalmadan genital bölge daha estetik görünür.

Hymenoplasti: Hymen denen, vajinal giriş içinden 3-5 cm uzaklıkta olan doku fazlalığını onarmak için yapılan bir estetik işlemidir. Halk arasında “kızlık zarı dikimi” olarak bilinir.

Mersin labioplasti, hyemnoplasti, hoodoplasti, vajina daraltma ve beyazlatma, perinoplasti operasyonları için sıkça tercih edilen şehirlerden biridir. Bu işlemler için hastalara hizmet veren alan olan kadın doğum Mersin gibi büyük şehirlerde onlarca klinik seçeneği ile hastaları bekler.

Genital Bölge Estetiği Kimlere Yapılır?

Genital bölge estetiği için herhangi bir yaş kısıtlaması, hastanın evli ya da bekar olma durumu, estetik ameliyat tercih nedeni sorgulanmaz. Bu işlemelere ihtiyacı olduğunu düşünen, muayene sonucunda operasyon için hazır olan hastalara işlem yapılabilir. Ancak ergenlik sonuna kadar özellikle genital bölge gelişimi devam ettiği için bu hastalarda hekim muayenesi ve tecrübeli hekim seçimi şarttır. Hastaların bulunduğu yerde konuyla ilgili araştırma yapıp hekim seçmeden önce tavsiyeleri okuması işe yarayabilir. Daha sonra Mersin kadın hastalıkları uzmanı tarafından hizmet veren başarılı ve tecrübeli kliniklerden randevu alabilir, muayene olabilirsiniz.

Genital Bölge Estetiği Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Genital estetik işlemleri kısa süren ya da birkaç dakikada biten, genel veya lokal anestezi ile tamamlanan çok çeşitli prosedürlerdir. Bu nedenle her ameliyatın yaklaşımı farklıdır. Hastalar işlem sonrası hekimini dinlemeli, bulunduğu ilde ya da Mersin kadın doğum doktoru seçeneklerinden ameliyatını gerçekleştiren kliniğe kontrol muayenesi için mutlaka aralıklarla gitmelidir. Bu sayede operasyon sonrası komplikasyon riski kontrol altına alınır, iyileşme takip edilir. Cerrahi operasyonlar sonrasında hastaların yapması gerekenler şöyledir:

 • Genital hijyene normalden daha fazla dikkat edilmelidir. Vajina daima temiz ve kuru olmalıdır. Ameliyat sonrası enfeksiyona açık bölge dikkatle temizlenmelidir.
 • Ameliyat sonrası bölgede hafif kanama, ağrı ve ödem oluşabilir. Hastalar genellikle 2. hafta sonunda belirgin iyileşme gösterir. 6 hafta sonunda istenen sonuca tam olarak ulaşılır.
 • En az 6 hafta kadar cinsel ilişkiden kaçınılması tavsiye edilir.
 • Ameliyat sonrası ağır fiziksel egzersiz yapılmamalıdır. 2. hafta sonunda küçük egzersizlere başlanabilir.
 • Deniz ve havuz gibi çoklu kullanım alanlarından kaçınılmalıdır, ayakta duş önerilir.
 • Ameliyat sonunda genellikle eriyen dikişler kullanılır ve 3 haftada dikişler erir. Farklı bir durumda doktor kontrolü ile takip yapılır.
 • Ameliyattan sonra sadece hekimin reçete ettiği ilaç ve ağrı kesiciler kullanılmalıdır

Genital bölge estetiği için güvendiğiniz, alanında başarılı ve tecrübeli bir hekime muayene olmak her hastanın talep ettiğidir. Bu nedenle genital estetik alanında uzmanlaşmış ve hastalar tarafından tavsiye edilen cerrah ve kinik seçimi çok önemlidir. Siz de Mersin kadın doğum doktoru seçenekleri içinden istediğiniz hekime muayene olabilir, estetik işlemi ile istediğiniz görünüme ve konfora ulaşabilirsiniz.

 

Tavsiye Edilen Yazılar

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir