Çikolata Kisti Hamileliğe Engel Mi?

Günümüzde çikolata kisti rahatsızlığına sahip olmasına rağmen hamile kalan kişiler vardır. Bu kişilerin var olması, çikolata kistine sahip olanlarda da hamile kalabilme umudunu doğurur. Bununla beraber, çikolata kisti rahatsızlığı ile uğraşan hastaların bu hastalık hakkında bilgi sahibi olması gerekir. Bilgi sahibi olmak, hastalık sırasında nelerin yapılıp nelerin yapılmayacağı konusu hakkında kişilere yol göstermektedir. Bu sebeple de tüm hastaların detaylı bir şekilde bu rahatsızlığı araştırması gerekir.

Genel olarak yumurtalık kısmında var olan ve herhangi bir kanser çeşidine sebep olmayan çikolata kistleri, neden var olduğuna dair bilginin bulunamadığı bir rahatsızlıktır. Farklı şekillerde meydana gelen bu hastalık, kişiler üzerinde hamilelik konusunda soru işaretlerinin var olmasına sebep olur. “Çikolata kisti nedir? Bu hastalığa sahip olan kişilerde ne gibi belirtiler olur?” Gelin beraber inceleyelim.

Çikolata Kisti Nedir?

Kadınların birçoğu, kendi vücutları üzerinde meydana gelen çikolata kisti hakkında detaylı bir şekilde bilgi sahibi olmak ister. Hastalık hakkında yeterince bilgiye sahip olmak, çikolata kistine sahip olunmasına rağmen normal yollar ile hamile kalıp kalamayacaklarını da öğrenmelerini sağlar. Neden var olduğuna dair kesin bir bilginin bulunmadığı çikolata kisti, yumurtalıkların iç kısımlarında sıvı halde bulunan ve herhangi bir kansere neden olmayan kistlerin oluşmasına sebep olmaktadır. Oluşan kistler, özellikle de kadınların üreme zamanlarında etkileyici faktöre sebep olup adet ile alakalı olacak şekilde kronik pelvik sancılarının hissedilmesine neden olur.

Çikolata kistleri, görünüm olarak da kendilerini direkt olarak belli eder. Belirli incelemeler sonrasında bu kistlerin koyu kırmızı renge sahip olup kahve rengi bir kan rengine sahip olduğu görülmektedir. Kadın doğum Mersin, yapılan incelemeler sonucunda kadınların bu kistlere sahip olup olmadığını inceler ve bu konuda destek sağlar. Peki çikolata kistine sahip olan bireyler, bu hastalık konusunda ne gibi belirtilere sahip olur? Hastalığın kendisini belli etme şekli nedir? Gelin bu konulara da beraber bakalım.

Çikolata Kistine Sahip Olanlarda Görülen Belirtiler Nelerdir?

Çikolata kistine sahip olan kişiler, birbirlerinden farklı belirtilere sahip olabilmektedir. Yani bir kadın kendi vücudu üzerinde lekelenmeler görürken bir diğerinde bu belirtiler görülmeyebilir. Bununla beraber, çikolata kistine sahip kadınlarda görülen belirtileri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • İncelemeler sonrasında görülen ve anormal şekilde bulunan lekelenmeler, kanamalar
 • Adet döngüsü ilerlerken görülen karın şişmeleri ve yaşanan şiddetli kramplar
 • Sırt üzerinde hissedilen yoğun ağrılar
 • Bel üzerinde hissedilen yoğun ağrılar
 • Vajinal bölge üzerinde görülen aşırı kanamalar
 • Ağrı hissedilen dönemlerin artması
 • Her kadın üzerinde görülmese de bazılarında rastlanılan kısırlık durumu
 • Cinsel ilişkiye girildiği sırada hissedilen ağrılar
 • Kişilerin tuvalet ihtiyacını karşılamaya giderken hissettiği ve ağrılı şekilde bulunan bağırsak hareketleri
 • Vajinal akıntının koyu renkli bir şekilde oluşması
 • Gün içerisinde yapılan germe ve bükme tarzı hareketlerde ağrı hissedilmesi

Eğer sizlerde bu belirtilerin bazılarına sahipseniz, Mersin de en iyi kadın doğum doktoru olan bu adrese başvurabilirsiniz. Yapılan incelemeler sonucunda bu rahatsızlığa sahip olup olmadığınıza bakılacak ve sonrasında yapılan değerlendirmeler ile bir tedavi yol haritası belirlenecektir.

Çikolata Kisti Rahatsızlığına Sahip Olanlar Hamile Kalabilir mi?

Kadınların birçoğu, sahip oldukları bu hastalık ile beraber doğru bir şekilde hamile kalıp kalmayacağını merak eder. Yaşanan bu belirtiler, bazı sebepler ile hamileliğe engel olabilmektedir. Ancak bunun yanında, hamile kalarak normal yaşantısına devam eden hastalar da vardır. Günümüzde birçok kişinin merak ettiği “çikolata kisti hamileliğe engel mi?” sorusunu beraber inceleyelim.

Bu rahatsızlık kapsamında sorulması gereken ilk soru, çikolata kisti rahatsızlığının herhangi bir şekilde hamileliğe engel olup olmadığıdır. Bu sorunun direkt olarak cevap bulabilmesi, çikolata kisti rahatsızlığına yakalanan kadınların kısırlık sorununu yaşayıp yaşamadığı ile alakalıdır.

Çikolata kisti, kadınlar üzerinde özellikle de üreme dönemlerinde etkili olur. Bu kistler, tek bir yumurtalığın yanında bazen iki yumurtalığa da tutunabilir. Bu durum ise yumurtalıkların zarar almasına ve normal düzendeki yumurtalık işlevlerinin tamamı ile bozulmasına sebep olabilir. Çikolata kisti sonrasında yumurtalık rezervlerinin nasıl etkilendiğine dair bir araştırma yapılması gerekir.

Var olan bu hastalık ile beraber eğer tedavi süreci başlamaz ise, hastalık ilerleyerek çok daha farklı durumların, rahatsızlıkların ortaya çıkmasına sebep olabilir. Çikolata kistleri, tedavi edilmediği zamanlarda rahmin içerisinde yer alan dokulara yapışmakta, bununla beraber de normal seviyede ilerleyen anatomik sistemin bozulmasına sebep olmaktadır. Oluşan bu sistem bozulması, beraberinde birçok organın düzgün bir şekilde çalışmaması sorununu da getirir. Fallop tüpü olarak bilinen nokta üzerinde, çeşitli tıkanmalar ve yapışmalar görülebilir. Bu ise spermlerin bu bölge üzerinden geçememesine neden olur. Yaşanan bu sperm ve yumurtalık geçememe durumu, kadınlar üzerinde hamile kalabilme riskinin de düşürmektedir. Bu gibi rahatsızlıkla ile hamilelik sorunu yaşamamak için Mersin kadın doğum doktor ile temasa geçebilir ve erken bir tedbir alabilirsiniz.

Çikolata Kisti Adetle Atılır mı?

Çikolata kisti rahatsızlığına sahip olan bireyler, yumurtalık kısmında var olan bu kistlerin atılabilmesi konusunda soru işaretlerine sahip olmaktadır. Bu sebeple de “Çikolata kisti adetle atılır mı?” sorusunu sıklıkla duymaktayız.

Bu sorunun basit bir cevabı vardır. Çikolata kistleri, adet ile atılamayan kistlerdir. Kadınların düzenli olarak attıkları adet kanları, endometrium tabakası adı verilen bir tabakadır. Bu kanlar ile çikolata kistlerinin dışarıya atılması mümkün değildir. Bu sebepten dolayı da “çikolata kisti adetle geçer mi?” sorusunun cevabı ne yazık ki hayırdır.

Çikolata Kisti Kaç cm Olunca Alınır?

Çikolata kistine sahip olan bireyler, Mersin kadın doğum doktoru ile temasa geçerek muayene olmalıdır. Erken tanı ve tedavinin büyük bir öneme sahip olduğu çikolata kisti, belirli boyutlara sahip olunduktan sonra alınması gerekir. Özellikle de bazı dönemler içerisinde kişilerin yaşamış oldukları ağrılar, bu kistlerin alınmasına sebep olur.

10 cm. boyutuna kadar görülebilen çikolata kistleri, 4 cm. boyutunu aşması ile beraber artık alınması gereken kistler olmaktadır. Bu boyut ile beraber doktora başvurarak tedavi olmanız ve kistleri aldırmanız gerekir.

Çikolata Kisti Kısırlık Yapar mı?

Günümüzde birçok kadın çocuk sahibi olamamaktadır. Bu kadınların yaklaşık olarak %17’si çikolata kisti sebebi ile hamile kalamaz. Rahme ait iç duvarın gebeliğe engel olmasına sebep olan bu hastalık, çeşitli belirtiler ile meydana gelir ve yumurtalık rezervlerinin azalmasına neden olur. Bununla beraber de kişiler üzerinde kısırlık görülerek gebe kalma şansları sıfıra iner.

Tavsiye Edilen Yazılar

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir