Kızlık zarı, vajina girişinde bulunan ince ve küçük doku parçasından oluşur. Bu doku parçaları fetal gelişimden gelmektedir. Kızlık zarının boyutu, şekil ve kanlığı kişiden kişiye değişmekte olup zamanla değişiklik gösterebilmektedir. Toplumda kızlık zarı zar olarak düşünülmektedir fakat gerçek bir zardan oluşmamaktadır. Anatomik herhangi bir işlevi olmamakla birlikte genellikle doğurganlık çağından önce mikroorganizmaları engellediğine yönelik bilgiler mevcuttur. Kızlık zarının şekilleri şu şekildedir;

 • Dairesel,
 • Hilal şeklinde,
 • Bölmeli,
 • Çok delikli,
 • Deliksiz,
 • Küçük delikli,

Kızlık zarı dikimi, pek çok nedenden dolayı yapılabilmektedir. Halk arasında bekaret tamiri olarak da adlandırılan dikim işlemi vajina estetiği ameliyatları arasında sayılabilmektedir. Kadınlar cinsel ilişki sonrasında, genital bölgeye alınan darbeler sebebiyle ya da istenmeyen cinsel ilişkiden kaynaklı bu yola başvurabilmektedir. Bu durumların haricinde yapılan sporlar, mastürbasyon, bilinçsiz tampon kullanımı gibi durumlarda kızlık zarının yırtılmasına sebep olabilmektedir. En çok merak edilen kızlık zarı dikimi nasıl yapılır? hususundan bahsedelim.

Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Yapılır?  

Kızlık zarı dikimi iki farklı şekilde yapılabilmektedir. Bunlar geçici ve kalıcı kızlık zarı dikimi olarak adlandırılmaktadır. Geçici kızlık zarı dikiminde genellikle o bölge uyuşturulur ve kızlık zarına dikişler atılır. Yaklaşık olarak 10 dakika içerisinde işlem tamamlanır. Dikim sonrası 2-3 gün içerisinde cinsel ilişki olursa dikişlerin olduğu bölgeden kanama tekrar görülür. Cinsel ilişki esnasında kanama görülmesi çok yüksektir. Fakat onarımdan 3 gün sonra dikişler erimeye başlar ve kanama olmaz. Geçici kızlık zarı dikimi olarak adlandırılmasının sebebi budur. Kızlık zarı dikimi işlemi gördükten sonra gün içerisinde normal hayatınıza devam edebilirsiniz.

Kalıcı kızlık zarı dikiminde ise vajina girişi ve kızlık zarı arasında yeni bir kızlık zarı oluşturulur. Bu yönteme flep yöntemi ya da kalıcı kızlık zarı dikimi de denmektedir. İlişki esnasında kanama olması için yapılmaktadır. Bu yöntem minimum 1 ay sonra evlilikle cinsel ilişki yaşanması için uygulanan cerrahi yöntemlerdendir. Bu işlem anestezi ile yapılarak yaklaşık 20 ile 30 dakika sürebilmektedir. Kalıcı kızlık zarı dikiminde;

 • Flep operasyonları,
 • Mikrocerrahi primer onarım,
 • Vajina daraltma primer onarım şeklinde gerçekleşebilmektedir.

Flep Yöntemi

Bu yöntem genellikle uzun süreli ve kalıcı kızlık zarı dikimi işlemlerinde tercih edilmektedir. Flep operasyonunda vajina alt duvarından doku parçası çıkarılır ve vajinanın yan duvarlarına dikilir. Bu sayede vajina girişi daralır, cinsel ilişki esnasında kızlık zarı tekrar yırtılır ve kanama meydana gelir.

Mikrocerrahi Yöntemi

Kızlık zarı dikimi işlemlerinde avantaj ve kalıcılık sağlayan işlemlerden biri de mikrocerrahi işlemidir. Kızlık zarında bulunan yırtık parçalar kesilir ve bu yöntem ile bir araya getirilir. İşlem esnasında ağrı ve sızı hissedilmemekle birlikte iyileşmeler hızlı gözlemlenir. Herhangi bir jinekolojik muayenede işlemin gerçekleştiği anlaşılmamaktadır.

Vajina Daraltma Yöntemi

Çeşitli sebeplerden ve uzun süreli ilişkilerden kaynaklanan vajina genişlemesi durumu kadınlar arasında yaygın bir durumdur. Bu işlem genellikle kızlık zarı dikimi ile birlikte aynı seansta gerçekleşebilmektedir. Hekiminiz sizin için en uygun olana karar verecektir.

Mersin kızlık zarı dikimi, hasta hassasiyetini gözeterek tüm işlemleri titizlikle yürütmektedir. Gerekli muayene ve tetkikler konulduktan sonra alanında uzman hekimlerimiz hastalarının mahremiyet ve gizliliğine önem vermektedir. Ağrısız ve sızısız operasyon sonrasında dikkat etmeniz gereken hususlar şu şekildedir;

 • Doktor önerisine ve verilen reçeteye harfiyen uymalı, dikkate almalısınız.
 • Kızlık zarına atılan dikişler sonrasında dikişler iyileşene kadar dar kıyafet tercihlerinden uzak durmalısınız.
 • Ani hareketlerden kaçınmalı, ağır yükler kaldırmamalısınız.
 • Kişisel hijyeninize özen göstermelisiniz.
 • Kontrollerinizi aksatmamalı, düzenli olarak doktorunuza başvurmalısınız.

Kadınların sıklıkla araştırdığı hususlardan biri de kızlık zarı dikimi fiyat kısmıdır. Fiyatlar kliniklere ve tıbbi müdahalelere göre değişkenlik gösterebilmektedir. Kalıcı ve geçici dikim işlemlerinde de doktorlardan farklı fiyatlar alabilmeniz mümkündür. Genel olarak 2023 yılında kızlık zarı dikimi fiyatları 6000-9000 TL arasında değişkenlik gösterebilmektedir. Maaliyete etki eden önemli hususlar arasında kullanılan malzeme, yapılacak anestezi yöntemleri ve kızlık zarı dikimine ek olan hizmetlerdir.  Kızlık zarı dikimi Mersin ile iletişime geçerek detaylı bilgi alabilir, avantajlardan yararlanarak size sunulan en iyi hizmetlerden faydalanabilirsiniz.  

Tavsiye Edilen Yazılar

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir