Kadın genital organı vajinanın yaklaşık 1-1,5 cm içerisinde olan, kızlık zarı olarak bilinen hymen, mukoza yapısına benzer. Histolojik ve embriyolojik gelişimde vajina oluşurken içeride meydana gelen bir deri kıvrımıdır ve her kadında bulunmaz. Vajinal girişin tamamen kapanmasına yol açmaz. Kadın vücudunda meydana gelen menstrüel kanın ve diğer çeşitli salgıların bu girişten akmasına izin verecek genişliktedir. Yapılan bilimsel araştırmalara göre kızlık zarının bilinen bir işlevi bulunmamaktadır. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olan hekimler dünyada ne kadar kadın varsa kızlık zarı çeşidi de o kadar fazladır der. Ancak genel sınıflandırmaya göre kızlık zarı çeşitleri aşağıdaki gibidir;

Septalı Kızlık Zarı

Vajina girişinin biraz içerisinde olan septalı kızlık zarında orta kısımda meydana gelen uzantı, cinsel birleşmenin zorlaşmasına neden olur. İlk cinsel deneyimden sonra kanamanın fazla olması yaşanabilecek komplikasyonlar arasındadır. Eğer cinsel birleşme septa yapısından dolayı mümkün değilse cerrahi olarak bu septanın çıkarılması gerekir.

Kribriform Kızlık Zarı

Kızlık zarının ortasında genellikle hafif tümsekte deliksi bir yapı vardır. Kribroform kızlık zarı çeşidinde ise bu delikler birden fazladır. Toplumda görülme sıklığı oldukça düşüktür ve bu çeşide sahip kadınların cinsel ilişkiye girmeden önce mutlaka cerrahi operasyonla kızlık zarının çıkarılması gerekir.

Yarı Septalı Kızlık Zarı

Cinsel ilişkiye herhangi bir zorluk çıkarmayan bu çeşitte zar yapısı ortadan ikiye bölünmüş halde değildir. Ancak bazı durumlarda yarı septalı kızlık zarına sahip kadınlar vajinal girişin az ilerisinde doku parçaları hissedebilir.

Kresentrik Kızlık Zarı

Embriyolojik gelişim sırasında kızlık zarı yarım ay şeklinde içe doğru katlantı oluşturur. Bu zar yapısına sahip kadınlar partnerleri ile çok zor cinsel birleşme yaşarlar. Cinsel ilişki sonrasında sıklıkla yoğun kanamalar görülür. Cerrahi müdahale gerektirebilen kresentrik kızlık zarı formunda cinsel ilişki sonrası şiddetli ağrılar yaşanabilir.

Labial Kızlık Zarı

Bazı kadınlarda kızlık zarının etrafı kalın ve yüksek kenarlıdır. Labial tip kızlık zarına sahip kadınlar cinsel ilişki sırasında zorlanır ve ağrı şikayeti yaşar. Ortasında yer alan kalın yapı esnekliğe izin vermez. Partnerler cinsel ilişki sonrası fazla kanama deneyimler. Bazı durumlarda cerrahi müdahale gerekebilir.

Anüler Kızlık Zarı

Labial tipe göre çevresi daha ince ve çukurdadır. Elastikiyeti ise diğer çeşitlere göre fazladır ve cinsel ilişki esnasında partnerleri zorlamaz. Kanama gibi komplikasyonlar görülmez çünkü anüler tipte kızlık zarında damarsal yapılar azdır veya hiç yoktur.

Fimbrialı Kızlık Zarı

Kızlık zarının orta kısmında fazla miktarda girinti ve çıkıntılar fimbrialı kızlık zarının olduğunu gösterir. Kenarı yüksektir ve yoğun damarsal yapılar nedeniyle cinsel ilişki esnasında kanama, ağrı şikayetleri görülebilir.

İmperfore Kızlık Zarı

Embriyolojik ve histolojik gelişim esansında kadınlarda bazı durumlarda kızlık zarı hiç gelişmez. Bu tip imperfore kızlık zarıdır. Vajinal giriş tamamen kapalıdır ve mutlaka cerrahi müdahale gerektirir. Kızlık zarının olmaması bu girişi kapattığı için kadınlar sıklıkla adet görememe ve karın ağrısı şikayetleri ile hekime başvurur. Hekim ise hymenektomi ile kızlık zarını çıkararak hastaya konforlu bir yaşam sunar.

Kızlık Zarı Nerede?

Vajinal girişin yaklaşık 1-1,5 cm içerisinde bulunan kızlık zarı, cinsel ilişki esnasında esner ve eğer etrafında damarsal yapılar varsa hafif düzeyde kanar. Kadının ya da partnerinin el ile kontrolü sonucu kızlık zarına ulaşması ya da çıplak gözle görebilmesi mümkün değildir. Ancak mersin kadın hastalıkları uzmanı hekimler yapacakları muayene sonucu özel aletleri yardımıyla görebilir. Kızlık zarı bazı geleneklere göre ilk kez cinsel ilişki yaşayan kadınlar kutsal sayıldıkları için partnerleri tarafından kabul görür. Bu inanışa göre evliliğin devamı da kızlık zarının kanamasına bağlıdır. Ancak günümüzde yapılan bilimsel araştırmalar sonucu oldukça çeşitli kızlık zarı formlarının olduğu görülmüştür. Dolayısıyla kanama olmaması kadının kaç kez cinsel ilişki yaşadığını göstermez. İlk birleşmede kanama olmaması sonrakilerde de olmayacak anlamına gelmez. Ağrılı cinsel birleşme yaşayan çiftlerin travmalara maruz kalmamaları açısından hem psikoterapist hem de uzman hekimlerden destek alması gerekir.

Ayna İle Kızlık Zarı Kontrolü

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olan hekimler hastalarını özel koltuklarda çeşitli muayene araçları ile kontrol eder. Kızlık zarı kontrolü de bu şekilde olur. Ayna ile kızlık zarı kontrolü yapılamaz. Vajinal girişin 1-1,5 cm içerisi dudaklar ayrılsa bile ayna yardımıyla görülemez. Ancak uzman hekimler kullandıkları özel aletler yardımıyla vajende bulunan labial yapıları kaldırıp vajina girişine bakabilir. Kızlık zarı muayenesi ile beraber diğer patolojilerin muayenesi de bu yolla sağlanır. Çiftlerin ayna ile bu muayeneyi yapması mümkün değildir. Genital yapıların anatomisini bilmek ve jinekolojik muayenenin nasıl yapıldığına hakim olmak gerekir. Litotomi pozisyonu verilerek kadın muayene edilir ve kızlık zarına cerrahi müdahale edilecekse buna kontrol edildikten sonra karar verilir.

Genel anlamda kızlık zarı damarsal yapıdan fakir mukozal yapıda anatomik bir kalıntıdır. Fonksiyonu ise kız çocuklarını ergenlik çağına kadar çeşitli enfeksiyonlara karşı korumaktır. Ergenlik sonrasında ise adet kanı ve çeşitli vajinal sekresyonlar buradan daha kolay bir şekilde dışarı verilir. Toplumumuzda ilk cinsel birleşmeden sonra kanamanın olmasına fazla önem verildiği için kızlık zarına da farklı bir anlam yüklenmiştir. Kadının vücut yapısına göre vajinal girişin 1-2 cm ilerisinde ve 3-4 mm kalınlıktadır. Cinsel birleşme esnasında penisin 1-2 cm içeri girmesi kızlık zarının bozulmasına yol açar. Kanama kızlık zarının çeşidine göre görülebilir ya da hiç olmayabilir.

Kızlık Zarı Dikimi

Bazı toplumlarda ilk cinsel birleşme oldukça önemlidir ve kadınlar evlendikleri kişiyle ilk defa cinsel ilişki yaşadıklarını göstermek için kızlık zarının kanamasına önem verir. Yalnızca kadınlar değil erkekler için de bu konu oldukça kutsaldır. Çeşitli durumlarda kadınlar kızlık zarı dikimi operasyonu için uzman hekimlere başvurur. Sosyal bir durum neticesinde bu şekilde bir karar alan kadınlar mutlaka uzman bir jinekoloğa muayene olmalı ve işlem steril şartlarda gerçekleşmelidir. Aksi durumlar pek çok enfeksiyon ve cinsel işlev bozuklukları gibi sorunlara yol açabilir. Kadın hastalıkları ve doğum uzmanları hastalarının isteği üzerine durumu çok fazla sorgulamadan kızlık zarı dikimi konusunda ön bilgilendirme yaptıktan sonra cerrahi işleme başlar. Bekaret kavramı hassastır ve kadınlar bu kararlarının sorgulanmasını istemeyebilir.

Mersin kızlık zarı dikimi konusunda uzman hekimler sayesinde isteğinizi ufak bir cerrahi operasyonla gerçekleştiriyoruz. Evlilikten veya cinsel birleşme yaşanmadan 2-3 gün öncesinde ameliyat gerçekleştirilir ve ortalama 15-20 dakika kadar sürer. Bozulmuş veya yırtılmış kızlık zarı, eski yapısına getirilir. Bu işlem düğün öncesi yani geçici kızlık zarı dikim işlemidir. Bir de kalıcı kızlık zarı operasyonu vardır. Bu operasyonda ise flep ile yeniden kızlık zarı oluşturulur. İnce bir mukoza dokusu ile vajina girişinden 1-1,5 cm ilerisine yama yapılır. Operasyon sonrası atılan dikişler hastanın eline gelebilir ve bu durum normaldir. Daha sonra ise kendiliğinden erimektedir.

Kızlık Zarı Dikimi Fiyatları

Düğün öncesi cinsel birleşme öncesinde kadınların isteğine göre kızlık zarı dikimi başarılı operasyonlar sayesinde gerçekleşir. Kalıcı ve geçici kızlık zarı ameliyatları hastanın isteğine göre ve üst düzey steril şartlarda yapılır. Geçici kızlık zarı dikiminde daha önceden bozulmuş ya da yırtılmış zarın çevresine iplik geçirilir ve sonrasında sekresyonların akmasına izin verecek şekilde dairesel büzülür. İkinci bir metot ise uzun kenarların iple dikilmesi ve yan taraflardan daraltılmasıdır. Kalıcı kızlık zarı dikiminde ise yeni bir doku oluşturmak hedeflenir. Mukozal yapıdaki flep hazırlanır ve vajina girişinin içerisine yerleştirilir. Kızlık zarı dikimi fiyatları ise operasyonu yapacak cerrahın deneyimine, hastanın hangi çeşidi istediğine göre değişiklik gösterir.

Tavsiye Edilen Yazılar

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir