en-etkili-korunma-yontemleri

Gebelikten korunma yöntemleri teknolojik ve cerrahi gelişmelerle artan seçenek sayısına sahiptir. Hem kadınlar hem de erkekler için korunma yöntemleri mevcuttur ve istenmeyen gebelikler için korunma sağlamak çiftler için bir gerekliliktir. Çünkü cinsel ilişki sırasında korunma yöntemlerine başvurmayan çiftler istenmeyen gebelikler ve bunun yarattığı sorunları, kürtaj gibi psikolojik olarak yıpratıcı süreçleri deneyimlemeden önce tedbir almalıdırlar. Ortak bir korunma yöntemine karar verilip bu konuda doktor tavsiyesi ile korunma sağlamak en doğru olandır. Hastalar bulunduğu şehirde ya da Mersin kadın doğum kliniklerinde konu hakkında gereken hizmeti alabilirler.

Korunma yöntemleri arasında hangisini seçeceğine karar vermek isteyen çiftlerin ilk sorduğu soru genellikle  “en etkili korunma yöntemi nedir?” olur. Bunun kesin cevabını çiftlerin kendilerini ve ilişki düzenlerini, en rahat hissettikleri yöntemi bularak ve güvenilir bir hekime danışarak bulabilirler. Bu alanda hizmet veren kadın doğum doktoru Mersin ve birçok büyükşehirde hizmet vermektedir.

Gebelikten Korunma Yöntemleri Neden Gerekir?

Çiftler eğer gebelik düşünülmüyorsa cinsel birliktelik yaşamadan önce korunmalıdırlar. Özellikle genç, yani doğurganlığın ve cinsel aktifliğin olduğu yaşlarda gebelikten korunma yöntemleri daha fazla önem kazanır. Genç çiftlerdeki yeterli üreme olgunluğuyla birlikte elverişli yumurta hücreleri ve kaliteli sperm döllenme için daha aktiftir. Korunma yöntemlerinin neden gerektiğini anlamak için ayrıca döllenmenin nasıl gerçekleştiğini de bilmek hastaların hangi yöntemi tercih edecekleri konusunda işe yarayabilir. Mersin kadın doğum doktoru seçenekleri çok geniş bir skalada, hastaların danışmanlık almak ve akıllarındaki tüm soruları sormak için hizmettedir.

Cinsel birleşme (pentrasyon) esnasında penisin vajinaya girmesi ile kayganlaşan vajina, ilk olarak hücrelerin teması ve spermin bu yoldan yumurtaya rahatça ulaşması için kimyasal bir ortam sağlar. Yeterli cinsel aktivite sonunda penisten çıkan ejekülat ürününün kadın vücuduna bırakılması ile sperm hücreleri hızla o ay atılacak yumurta hücresine ulaşmaya çalışır. Bu evrede rahim vajinal açıklığa bırakılan milyonlarca spermin rahim ağzını, rahmi, fallop tüplerini geçmesi gerekir. Eğer tüplerde o ay bırakılmış ve henüz atılmamış bir yumurta bulunuyorsa ilk ulaşan sperm döllenmeyi gerçekleştirir. Birkaç cümleyle özetlenecek bu işin olması 1-3 günü de bulabilir. Çünkü korunma sağlanmamış bir ortamda gerçekleşen cinsel ilişkide sperm hücreleri kadın vücudunda 72 saate kadar canlı kalabilir. Eğer yeterli korunma önlemi alınmışsa erkekten boşalan ejekülatın kadına temas etmesi ve genelik riskinin olması yüksek olasılıkla söz konusu değildir. Bu nedenle korunma yöntemleri planlı gebelik düşünülmediği takdirde gereklidir. Çiftlerin her ikisinin de en rahat bulacağı bir yöntemi seçerek gebelik ihtimalini minimalize etmeleri önerilir. Aksi halde beklenmeyen gebelikler ebeveynler için hazır olunmayan ortamda büyük sorumluluk yaratabilir. Bunun yanı sıra kürtaj ihtimali özellikle kadınlar için yıpratıcı bir psikolojik süreç ve fiziksel olarak da yeterince hazırlıksız bir müdahale demek olabilir. Doğru korunma yönteminin seçilmesi, partnerlerin en rahat şekilde cinsel ilişki yaşayabilecekleri korunma önlemini alması için doktor tavsiyesi oldukça işe yarar ve bu konuda uzman gözü de motive edici olabilir. Hastaların durumu danışarak güvenle tercih edecekleri yöntemler için Mersin kadın doğum doktorları hizmet vermektedir.

Korunma Yöntemleri Nelerdir?

Gebelikten korunma yöntemleri denince sadece kadınlar için var olan ve buna göre tasarlanmış araçlar düşünülmesi yanlıştır. Gebelikten korunma hem kadın hem erkekler için olan, ayrıca çiftlerin ortak fikri ile alınması gereken önlemlerdir. Bu nedenle korunma yöntemlerini erkekler ve kadınlar için korunma yöntemleri olarak ayırmak mümkündür.

Kadınlar İçin Korunma Yöntemleri

Rahim için spiral (rahim içi araç)/RİA: Rahim içine takılan bakır ve T şeklinde bir metal ile sperm hücrelerinin yumurtaya ulaşması engellenir. Bakır, spermin hareketlerini azaltan bir elementtir. Bazı formlarında bakır metali kullanmak yerine T harfinin her 2 ucundan progesteron hormonu salgılayan sistemde hormonal korunma sağlanır.

İmplant: Üst kolun iç kısmına takılan bir küçük çip yardımıyla hormonal olarak korunma sağlanır. Progesteron içerir ve uzun yıllar korunma sağlar.

Aylık iğneler: 3 aylık ya da 2 aylık düzende kas içine (intramusküler) uygulanan enjeksiyon ile hormonal korunma sağlar. İkisi arasındaki fark sadece progesteron veya progestron-östrojen olarak içeriğinin değişmesidir.

Hap: Doğum kontrol hapları düzenli kullanım gerektiren, hormon takviyesi ile döllenmeyi engelleyen içeriğe sahiptir. Bir acil korunma yöntemi olan ertesi gün hapı ile karıştırılmamalıdır.

Emzirme: Kadınlarda doğal bir korunma yöntemi sağlayan emzirme doğumdan sonraki 6 ayda etkilidir. Annede menstural dönem devam eder ama gebelik oluşmaz. Anne ve bebek sağlığının takibi, doğru gebelikten korunma yöntemine başvurmak için Mersin’de en iyi kadın doğum doktoru seçeneklerinden istediğinizi tercih edebilirsiniz.

Vajinal kondom: Erkeklerde kondom kullanımı sıkça bilinse de kadın kondomu da bilinen ve kullanımı yaygınlaşan bir üründür. İlişkiden önce vajinaya yerleştirilen, vajina duvarlarını ve vajinal açıklığı kapatan lateks bir üründür.

Diyafram: Vajina içine ilişki öncesinde yerleştirilerek vajinal girişi kapatmaya yarayan kubbe şeklinde materyaldir.

Spermisid: İlişkiden birkaç dakika önce vajinal girişe uygulanan kremsi ya da kapsül şeklinde spermisidler sperm hareketini kimyasal olarak geciktirir ve döllenmeyi engeller.

Tüp ligasyonu: Kadınlarda yumurtanın rahme ulaşmasını sağlayan fallop tüplerinin bağlanması işlemidir. Tamamen korunma sağlar ve yeterli çocuk sayısın ulaştığını düşünen ya da gebelik istemeyen çiftlerin tercihidir. Bu cerrahi işlem için mutlaka uzman bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurulması gerekir. Mersin jinekolog ve jinekoloji klinikleri açısından bu operasyon için güvenilir seçenekleri barındırır.

Takvim yöntemi: Menstural döngünün takvimsel olarak takip edilmesiyle cinsel ilişki için döllenme şansının en az olduğu zamanlar hesaplanarak yapılan bir korunma şeklidir. Ancak koruma oranı yüksek değildir.

Erkekler İçin Korunma Yöntemleri

Vazektomi: Cerrahi bir yöntem olan vazektomi, erkeklerde sperm kanalının tamamen bağlanmasıyla yapılır. Bu yöntem genelde farklı sağlık sorunları altta yattığında ya da çocuk istemeyen çiftlerde kullanılır.

Kondom: En sık kullanılan doğum kontrol yöntemi olan kondom ya da prezervatifler hem yüksek koruma sağlar hem de ulaşılması kolaydır. Kondom içeriğindeki lateks maddesine alerji olması gibi durumlar dışında güvenle kullanılabilir. Ayrıca cinsel yolla bulaşan hastalıkların çoğuna karşı da koruyucudur.

Geri çekme: Bu yöntem düşük koruma oranı sağlasa da korunma yöntemlerinde yeterli bilincin olmadığı toplumlarda başvurulan bir yöntemdir. Erkeğin boşamadan önce penisi geri çekmesiyle sağlanır. Ancak ilişki sırasında tam boşalmadan önce de sperm hücreleri dişi vücuduna az da olsa geçebilir ve bu yöntem cinsel yolla bulaşan hastalıklar için savunmasız kılar.

En Etkili Gebelikten Korunma Yöntemi Nedir?

Çiftlerin Mersin kadın doğum uzmanı arayışında en çok sordukları soru “en etkili yöntem nedir?” sorudur. Bu soruya kesin bir cevap vermek için öncelikle ilişkide nasıl rahat edeceklerini bilmeleri, daha önce gebelik olup olmadığı ya da daha sonra gebelik düşünülüp düşünülmediği değerlendirilmelidir. Yani hastaların güvenle başvuracakları ve tavsiye alacakları kliniğe gitmeden önce kendi aralarında bunlara yanıt bulmaları yardımcı olabilir. Bu alanda kadınlar adına hizmet veren branş olan kadın doğum Mersin ve çevre illerde çok sayıda başarılı hekimlerle faaliyet sürdürür.

Gebelik Takibi ve Korunma Yöntemleri İçin Doğru Doktor Seçimi

Korunma yöntemleri konusunda danışmanlık veren kliniklerin hangisi olduğu konusunda hastalar çıkmaza düşebilir. Bu alanda öncelikle kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarının takipte olduğu bilinmelidir. Çünkü korunma yöntemleri hem kadınlar hem erkekler için olsa da çoğunluklar kadın vücudu için tasarlanan araçlar sayesinde sağlanır. Bu nedenle kadınların muayene olup en doğru ve sağlıklı seçimi yapmaları gerekir. Korunma yöntemleri içinden en etkili ve doğru olanı için başvurulması gereken jinekologlar ve pek çok ilde hizmet verir. Hastanın rahat ve güvende hissedeceği bir klinikte sorunlarını ve isteklerini anlatarak doğru öykünün alınması sonucunda doğru danışmanlığın verilmesi mümkündür.

Tavsiye Edilen Yazılar

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir