Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan biri olan ve genital siğil belirtileriyle kendini gösteren HPV, herhangi bir dış tedavi yöntemiyle vücuttan atılamaz. HPV’nin vücuttan atılma süresi ile ilgili herhangi bir dış müdahale mümkün olmamakla birlikte, bazı faktörler nedeniyle virüsün vücuttan atılma süresi hızlandırılabilir. HPV, vücuttan atmanın en önemli adımlarından biri, HPV’li biriyle cinsel ilişkide bulunurken prezervatif kullanmak veya o kişi ile cinsel ilişkiye girmekten kaçınmaktır. Genital bölge ve çevresinde siğil lezyonları varsa tedavi edilmelidir.

HPV’nin vücuttan daha hızlı atılabilmesi için genital bölgedeki tüylerin ağda, jilet veya sürekli tekrarlanan tüy dökücü kremlerle iyice temizlenmemelidir. Diğer önemli faktör ise kofaktörlerdir. Sigara içmek ve immünosupresif (bağışıklık baskılayıcı) ilaçların kullanımı, HPV’nin vücuttan atılmasında rol oynayan kofaktörlerden bazılarıdır. Ayrıca virüsü taşıyan kişinin ek hastalığı olsun ya da olmasın, HPV virüsünün vücuttan temizlenmesinde de önemli bir rol oynar.

HPV virüsünün vücuttan atılma sürecini kötü etkileyen bazı hastalıklar şunlardır:

  • Kronik böbrek rahatsızlıkları,
  • Organ nakli,
  • Ülseratif kolit,
  • Sistemik lupus hastalığı,
  • Böbrek ve karaciğer nakli olarak sıralanabilirler.

HPV Virüsünün Vücuttan Atılması Sürecinden Beslenme ve Bitkisel Tedavi

Günümüzde HPV virüsünün vücuttan atılmasına yönelik beslenme ve diyet önerileri bulunsa da virüsün vücuttan atılmasının beslenme ile doğrudan ilişkili olmadığı bilinmektedir. Çünkü virüsün neden olduğu genital siğillerin insan papillomu bağışıklık sisteminin zayıflamasıyla yeniden ortaya çıkabilmektedir.

Bağışıklık sistemi konusunda, hastalar genellikle bağışıklık sistemini güçlendirmek için takviyeler alabilir. Yine, hiçbir diyet veya diyet gerekli değildir. HPV’nin vücuttan atılmasını hızlandırmak için sigara, beslenme ve diyet planlarından daha önemlidir. Araştırmalar, sigara içen hastaların virüsü vücutlarında çok daha uzun süre taşıdıkları gözlemlenmiştir. Bu hastalığa yakalanan hastaların virüsün vücuttan atılmasını hızlandırmak için yapabilecekleri en önemli şey sigaradan uzak durmaktır. Tüm bunlara ek olarak hastalar doktor tavsiyesi ile bağışıklık sistemini korumak için vitamin takviyesi kullanabilirler. Ancak kullandığınız takviyelerin doktorunuz tarafından önerilmesi ve onaylanması çok önemlidir.

HPV, kana karışan bir virüs türü değildir. Bitkisel takviyeler, beslenme programı, diyet gibi faktörler HPV’nin vücuttan atılmasında doğrudan rol oynamaz. Son yıllarda pek çok diyet takviyesi ve bitkisel ürün, bu ilaçlar virüsü vücuttan atmasına rağmen virüsün vücuttan atılmasını hızlandıran ilaçlar olarak pazarlanmaktadır. HPV, vücudun bağışıklık sisteminin virüsü tanıması ve zamanla virüsü ortadan kaldırması ile vücuttan atılır.

AHCC bileşeninin HPV’yi vücuttan atmaya yardımcı olduğu söylense de bu bilgilerin doğruluğu kanıtlanmamıştır. HPV genellikle 1 yıl içinde birçok hastada vücuttan atılır. Ayrıca ağızdan alınan hiçbir ilacın etkisi yoktur. Hastalar vitamin takviyeleri ile bağışıklık sistemlerini güçlendirebilirler ancak virüsün vücuttan atılması ancak bağışıklık sisteminin virüsü tanıması ve ortadan kaldırması ile mümkündür.

HPV Kaç Ayda Vücuttan Atılır?

Kaynaklar HPV16 ve HPV18 tipi virüslerin vücuttan atılmadığını söylese de bu bilgi yanlıştır. Her tür HPV virüsü zamanla vücuttan temizlenebilir. Ancak virüsün vücuttan atılması için geçen süre virüsün türüne göre değişiklik göstermektedir. HPV16 ve HPV18’e sahip kişiler, virüsü diğer virüs türlerine sahip kişilere göre vücuttan daha yavaş atarlar. Sıklığı etkileyen iki faktör vardır. Bu etkenlerden ilki hastanın geçici bir enfeksiyona sahip olması veya bağışıklık sisteminin virüsü vücuttan atabilecek bir sisteme sahip olmasıdır. İkincisi ise virüslü hastada genital siğil lezyonu görüldüğünde gerekli tedavilerin uygulanmış olmasıdır. Ancak hasta virüs taşıdığını fark etmese bile virüs genellikle 36-39 ay içinde ortaya çıkar. Vücuttan %85 veya %92 oranında 43-44 ayda atılmaktadır.

Daha fazla detaylı bilgi almak için https://ozgukeskinyilmaz.com/rahim-agzi-kanseri-ve-asisi-smear-testi-hpv-virusu/ sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Tavsiye Edilen Yazılar

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir