Hamilelikte Egzersiz

Op. Dr. Özgü KESKİN YILMAZ‘ın rehberliğinde, hamilelik sürecinde egzersiz yapmanın faydaları çok yönlüdür; hem anne hem de bebek sağlığı için önemli bir adımdır.

Hamilelik sürecinde egzersizin önemi, güvenli sporlar ve aktiviteler, egzersiz programının planlanması, egzersiz sırasında dikkat edilmesi gereken riskler ve limitler üzerine detaylı bir rehber sunulmaktadır. Bu rehber, hamilelikte yapılabilecek egzersizlerin faydalarını bilimsel olarak desteklerken, güvenli bir şekilde uygulanmasını sağlamak için uzman tavsiyeleri içermektedir. Hamilelik yogası, yüzme ve hafif tempolu yürüyüşler gibi aktiviteler, anne adayları için önerilen başlıca egzersizler arasındadır.

Mersin Kadın Doğum bu alanda hamilelikte egzersiz yapmanın hem anne için hem de bebek için büyük bir önem taşıdığını belitmektedir. Bu sayede birçok anne adayı hem hamilelik sürecinde hem de bu süreçten sonraki dönemde daha konforlu bir hayata sahip oluyor. Bu süreçte yapılan egzersizler anne adaylarının kondisyonunu geliştirerek daha dayanıklı olmalarını sağlıyor. Aynı zamanda yapılan egzersizler annenin hissettiği stres duygusunu da büyük ölçüde azaltıyor. Hamilelikte sağlık için yapılan bu eylemler aynı zamanda anneyi doğum sürecine de hazırlıyor.

Hamilelikte Egzersizin Bilimsel Destekleri

Hamilelik sürecinde yapılan egzersizler bilimsel olarak da destekleniyor. Uzmanlara göre bu süreçte yapılan hafif tempolu yürüyüşler hem daha rahat bir doğum sağlıyor hem de annenin gün içindeki fiziksel aktivitelerini daha konforlu hale getiriyor. Bunun yanı sıra yapılan yüzme sporu da daha kolay bir doğum sürecini beraberinde getiriyor. Güvenli hamilelik aktiviteleri görüldüğü üzere birçok avantajı bünyesinde barındırıyor.

Soru: Hamilelikte hangi egzersizler güvenlidir ve neden bu egzersizleri yapmalıyım?

Cevap: Op. Dr. Özgü KESKİN YILMAZ’a göre hamilelikte güvenli kabul edilen egzersizler arasında hafif tempolu yürüyüş, yüzme ve hamilelik yogası bulunmaktadır. Bu aktiviteler, doğum sürecini kolaylaştırmak, stresi azaltmak ve gece uykularını iyileştirmek gibi birçok fayda sağlamaktadır. Özellikle, yüzme mide bulantısını azaltırken, yoga da duygusal stresin üstesinden gelmede yardımcı olur.

Güvenli Sporlar ve Aktiviteler

Doğum öncesi fitness yapan kişilerin bu aktiviteye yaptıkları hareketlerin zorluğunu yavaşça artırarak kademeli bir şekilde devam etmesi gerekiyor. Bu şekilde anne adayları güvenli bir şekilde fitness aktivitelerini yürütebiliyor. Hamilelikte yüzme faydaları ise yadsınamaz bir düzeye sahip. Hamilelik sürecinde düzenli olarak yüzen anneler geceleri daha rahat bir şekilde uykuya dalabiliyor. Aynı zamanda hamilelikte yüzmek yaşanan mide bulantılarını da büyük ölçüde engelliyor. Hamilelik yogası ise hem anneyi doğum sürecine hazırlıyor hem de duygusal olarak yaşanan stresi kontrol etme imkanı sunuyor. Yoga esnasında duvarda yarım ay, tanrıça, mutlu bebek, destekleyici eğik açılı poz seçeneklerini gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz. Hamilelik yogası nasıl yapılır sorusuna bu şekilde cevap verilebilir.

Aktivite Önerileri

Hamilelik sürecini sağlıklı ve rahat geçirmek isteyen anneler bu noktada kendileri için düzenli bir spor programına ihtiyaç duyuyor. Bunun içinse alanında uzman olan bir doktordan hizmet alarak günlük olarak ne tür aktiviteleri hangi düzeyde yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Bunlarla birlikte rutin gebelik takibi de yapılmalıdır.

Egzersizin Riskleri ve Limitleri

Hamilelik sürecinde yapılan egzersizlerin birtakım durumlarda olası zararları da olabilir. Bu zararlardan kaçınmak istiyorsanız yaptığınız aktivitelerin dozunu etkin bir şekilde ayarlamalısınız. Eğer günlük olarak yapmanız gereken düzeyin üzerine çıktıysanız ve kendinizi yorduysanız büyük ölçüde vücut ağrıları yaşayabilirsiniz. Böyle bir durumda ise egzersiz yapmaya bir süre ara verebilirsiniz.

Uzman Görüşleri

Kadın doğum uzmanları ve fizyoterapistler annelerin vücutları ve hamilelik durumuna bağlı olarak birçok tavsiyede bulunur. Bu noktada alanında uzman kişiler anne adaylarına yaptıkları sporları kendilerini yormayacak şekilde kontrol etmesini tavsiye ediyor. Bunun içinse hamilelik sürecinde olan kişilerin kademeli bir şekilde spor yoğunluğunu artırması gerekiyor.

Egzersiz Programını Planlama

Hamilelikte egzersiz programı haftalık ve aylık olmak üzere planlanabilir. Buna bağlı olarak kişilerin kaç aylık hamile olduğu da büyük ölçüde önem taşıyor. Doğum süreci yaklaştıkça annenin fiziksel aktiviteleri kısıtlandığı için bu noktada yapılan egzersizin zorluk seviyesi büyük ölçüde düşürülüyor. Düşük tempoda yapılan spor aktivitelerinin günlük yirmi dakikayı geçmemesi ve spor öncesinde ısınma hareketlerinin yapılması öneriliyor.

Hamilelikte Motivasyon İpuçları

Hamilelik sürecinizde egzersiz yapmak için motivasyona ihtiyacınız varsa bu noktada kendinize egzersizinizi tamamladığınız taktirde çeşitli ödüller vermeyi seçebilirsiniz. Aynı zamanda kendinize bir spor arkadaşı bulmak da motivasyon düzeyinizi artırabilir.

Doğum Sonrası Egzersize Geri Dönüş

Doğum sonrası fitness dönüşü yapacaksanı yaklaşık olarak iki ay gibi bir süre beklemeniz daha sağlıklı olacaktır. Egzersizlere tekrar başladığınızda ise kendinizi yormayacak düşük tempolu aktiviteler tercih edebilirsiniz.

Hamilelikte Aktif Kalmak

Hamilelik süreci boyunca aktif bir şekilde hareket eden kişiler konforlu bir doğun süreci geçirmektedir. Bu aktivlik normal doğum için kolaylık yaratır. Aynı zamanda bu kişilerin doğumdan sonra spor hayatına dönüş yapması da son derece kolay bir hale geliyor. 

Diğer ilginizi çekebilecek içeriklerimizi blog yazılarımızdan okuya bilirsiniz.

Tavsiye Edilen Yazılar

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir