Cinsel ilişki sonrası gebelik testi en erken 14 gün içerisinde sonuç vermektedir. Ancak erken gebelik testi ile gebeliği daha erken tespit etmek mümkün olabilir.

Her iki testin de çalışma prensibi idrarda bulunan Beta HCG hormonunun düzeyini tespit ederek gebeliğin olup olmadığını göstermektir. Ancak bu hormonun vücutta yükselmesi döllenme gerçekleştikten sonra yavaş yavaş artış şeklinde olmaktadır. Bu nedenle erken gebelik testinde de 8 – 10 gün gibi bir sürenin geçmiş olması gereklidir.

Bu süreçte erken gebelik testinin negatif çıkması her zaman gebeliğin olmadığı anlamına gelmez. Bunun nedeni;

  • Testin doğru uygulanmamış olması
  • Doğum sonrası ilk haftalarda testin yapılmış olması
  • Düşük yapma, kürtaj, ölü doğum gibi süreçlerden sonraki ilk haftalar
  • Tüp bebek için kullanılan ilaçlar
  • Ektopik gebelik (dış gebelik)
  • Bir sağlık sorununun varlığı
  • HCG miktarının yükselmesi için henüz yeterince zaman geçmemiş olması (her kadında aynı günlerde aynı miktara ulaşmaz)
  • Diüretik ilaç kullanımı
  • Testten önce bol su içmek ve çok sayıda idrara çıkmış olmak
  • Testte üretim hatasının olması gibi durumlar olabilir.

Bu nedenle en güvenilir gebelik testi bir jinekoloğa başvurmak ve kan tahlili yaptırmaktır. Kanda bakılan Beta HCG idrar testine göre çok daha güvenilir sonuçlar verir.

Erken Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

Erken gebelik testi ne zaman yapılır sorusunun yanıtını merak eden bireyler testi uygulama konusunda da yardıma ihtiyaç duyabilirler.

Öncelikle bireyler eczacıya erken gebelik testi istediklerini mutlaka belirtmelidir. Aksi halde normal gebelik testi satın alınabilir ve sonuç yanlış çıkabilir.

Testi satın aldıktan sonra mutlaka kullanma kılavuzu okunmalıdır. En iyi sonuç için ertesi gün sabah saat 8 de uyanınca çıkılan ilk idrara bakılmalıdır. İşlem öncesinde su dahil hiçbir sıvı tüketilmemeli ve ilk idrar test edilmelidir.

Genel olarak testler çubuk şeklinde bir kap içerisine konulan idrarla yapılmaktadır. Testin steril olmasına özen gösterilmeli ve idrar damlatılacak olan bölümüne elle dokunulmadan hemen yeterli miktarda idrara maruz bırakılmalıdır.

Ardından testin türüne göre sonuç ‘+ veya – sembolü’, ‘Yes veya No kelimeleri’ ve ‘Tek çizgi – Çift çizgi’ gibi ifadelerle 1 – 5 dakika içerisinde görünecektir.

Mersin kadın doğum araması yapan ziyaretçilerimiz web sayfamızı inceleyip detaylı bilgi alabilmektedir. İletişim kanallarımızı kullanarak hızlıca ulaşabilirsiniz.

Tavsiye Edilen Yazılar

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir