Kızlık zarı ya da himen olarak bilinen bu doku, vajinan içerisinde bulunmaktadır. Her insanda himen farklı yapılarda bulunmaktadır. Bazı kişilerde oldukça esnektir ve yırtılma ya da kanama görülmez. Bazı kişilerde ise tamamen kapalıdır ve kişi regl kanamasında bile sıkıntı yaşar.

Geleneksel ve muhafazakar toplumlarda, cinsel ilişki sırasında kanama olması gerektiği inancı yaygındır. Kanamanın kişinin bakire olduğunu gösteren bir işaret olacağı yaygındır ancak bu her zaman doğru değildir. Yukarıda anlattığımız gibi himenin esnek yapıda olması sonucu, cinsel ilişkide kanama görülmeyebilir ya da yırtılma olsa bile kanama oluşmayabilir.

Yine insanlar, toplum tarafından dışlanmamak için, daha önceden bir cinsel ilişki yaşamışsa ya da kazara kızlık zarı yırtılmışsa, zar dikimi yöntemlerine başvurabilir. Bu yöntemler kalıcı ve geçici zar dikimi şeklinde uygulanabilir. Bu yöntemin nasıl olacağına doktor ile kişi beraber karar verebilir.

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Olur?

Kalıcı kızlık zarı dikiminde vajinanın duvarları kullanılmaktadır. Bu yöntemle kızlık zarı kendini uzun süre koruyabilir. Bu yöntem için uygulanan adımları ise şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • İlk olarak kişi uzman bir doktora detaylı bir şekilde muayene olmalıdır.
 • Gerçekleşmesine karar verilen operasyonda vajinanın alt duvarlarında bulunan dokular kullanılır. Bu dokular birbirine dikilerek bir zar oluşturulur.
 • Oluşturulan bu zar ile cinsel ilişki sırasında yeniden kanama görülecektir.
 • Bu işlem lokal anestezi ya da genel anestezi ile uygulanabilmektedir.
 • İşlem süresi yaklaşık olarak 30 dakika kadar sürer.
 • Kişi operasyondan sonra günlük aktivitelerine rahatlıkla geri dönebilir.

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi Sonrasında Neler Yapılmalı?

Kalıcı kızlık zarı dikimi sonrasında, kişi genellikle bir zorlanma yaşamadan hayatına devam eder ancak dikkat etmesi gereken bazı noktalar vardır. Bu noktaları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Doktorun verdiği antiseptik solüsyonları, ağrı kesicileri ve varsa antibiyotikleri düzgün bir şekilde kullanmak
 • Bir ay süreyle ağır aktivitelerden, aşırı hareketlerden ve cinsel ilişkiden uzak durmak
 • Tuvalet temizliğine ve vajina bölgesinin hijyenine özen göstermek

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi Ne Zaman Yaptırılmalıdır?

Bu işlem için en uygun zaman, cinsel birleşmenin planlandığı günden en az 2-3 ay öncedir. Bu tarihten önce bir cinsel birleşme olması uygun değildir. Kalıcı kızlık zarı dikimi, kendini uzun süre muhafaza edebilen bir zar yapımını sağlar. Böylece kişi, bu operasyondan bir sene sonra da ilişkiye girse kanama görülecektir. Ancak yukarıda da belirtildiği gibi gerçekleştirilen operasyonla, cinsel ilişki arasında en az 2-3 ay olmalıdır. Ayrıca bu işlem birden fazla kez de uygulanabilir, yani bu operasyon tek seferlik değildir.

İşlemin yapılması için en uygun zamanı seçerken regl dönemi de gözetilmelidir. Kişinen regl döneminde olup olmaması da operasyon gününü etkileyebilir. Bu nedenle kalıcı zar dikimi için, regl döneminin bitiş tarihi uygun görülür. Bunun sebebi kişinin operasyonun hemen sonrasında regl görmesinin önüne geçmektir. Çünkü kişinin regl olması, bölgeyi nemli hale getirir ve enfeksiyonlara açar. Bu sebeple regl biter bitmez operasyon olursa, bir sonraki regle kadar, işlem gören bölge kendini toparlayabilir.

İşlem gören bölgeyi korumak için;

 • Operasyon günü banyo yapmayın.
 • En az bir hafta boyunca sadece ayakta duş alın, suyun içinde kalmayın.
 • Yaklaşık olarak 3-4 hafta boyunca havuza ya da denize girmekten kaçının
 • Birkaç hafta dar pantolonlar giymekten kaçınının ve pamuklu iç çamaşırı tercih edin.
 • Tuvalet sonrasında bölgenin nemli kalmamasına özen gösterin ve uygun tuvalet kağıdını tercih edin. Yumuşak ve kolay parçalanmayan tuvalet kağıtları sizler için uygun olacaktır.
 • Tuvalet sonrası hijyenine oldukça özen göstermelisiniz.

Kalıcı kızlık zarı dikimi için alanında uzman olan Jinekolog Op. Dr. Özgü Keskin Yılmaz’dan randevu alabilirsiniz. Detaylı bilgi için https://ozgukeskinyilmaz.com/mersin-hymenoplasti-kizlik-zari-onarimi/ sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Tavsiye Edilen Yazılar

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir